V letu 2015 se je število prebivalcev Slovenije povečalo za 1314, od tega je naravni prirast znašal 807 prebivalcev. Skupno število prebivalcev 1. januarja letos je bilo 2.064.188, so ob svetovnem dnevu pojasnili na Statističnem uradu RS.
V zadnjih petih letih, od 2011, se je število prebivalcev povečalo za 14.000, od leta 2009 pa za 30.000. Zadnjih nekaj let je rast števila prebivalcev Slovenije počasnejša zaradi nižjega, v nekaterih letih celo negativnega selitvenega prirasta. Je bil pa naravni prirast zadnjih 10 let pozitiven.
Na svetu nas je nekaj več kot 7,43 milijarde
Medtem pa se je svetovno prebivalstvo v lanskem letu povečalo za skoraj 84 milijonov. V zadnjih desetih letih se je povečalo za več kot 832 milijonov, v zadnjih petih letih pa za 419 milijonov. Na svetovni ravni se rast prebivalstva v zadnjih letih nekoliko umirja, se pa še vedno število povečuje za več kot odstotek letno in trenutno znaša nekaj več kot 7,43 milijarde.

Leta 1989 so Združeni narodi 11. julij razglasili za svetovni dan prebivalstva. To je bilo le dve leti po tistem, ko je svetovno prebivalstvo doseglo pet milijard. Dan je namenjen globljemu razmisleku o pomembnih vprašanjih, povezanih s prebivalstvom, in opozarjanju na ta vprašanja.
Letos v ospredju najstnice
Letos svetovni dan prebivalstva posebno pozornost namenja skrbi za najstnice po svetu. Kljub znatnemu napredku v zmanjševanju revščine in ustvarjanju priložnosti za ljudi po svetu, jih na stotine milijonov namreč še vedno obupano išče priložnosti za svetlejšo prihodnost. Med temi so dekleta, zlasti tista v najstniških letih, je opozoril generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki Mun.
- Na svetu je 31 milijonov osnovnošolskih deklic, ki ne obiskuje šole.
- Skupaj šole ne obiskuje več kot 60 milijonov deklet.
- Skoraj milijon deklic, ki šole ne obiskujejo, živi v treh državah. V Nigeriji jih je skoraj pet in pol milijona, več kot tri milijone jih je v Pakistanu in več kot milijon se jih ne šola v Etiopiji.
- Okoli dve tretjini od 774 milijonov nepismenih oseb na svetu je žensk.
- Če bi vsa dekleta imela srednješolsko izobrazbo, bi se število otroških porok zmanjšalo za dve tretjini.
- Če bi vsa dekleta imela osnovnošolsko izobrazbo, bi se število smrti otrok zmanjšalo za 15 odstotkov.
- Če bi vse ženske imele srednješolsko izobrazbo, bi se smrt otrok prepolovila, kar bi rešilo okoli milijon življenj.
V letih, ko bi se morale izobraževati in si ustvarjati nove priložnosti, vse več deklet zaustavijo družbene in kulturne ovire. Polovica spolnih napadov po svetu je storjena zoper dekleta, stara 15 let ali manj. V državah v razvoju je vsako tretje dekle poročeno še pred 18 letom starosti, je navedel in vse vlade, podjetja in civilno družbo pozval k podpori in skrbi za najstnice po svetu ter k ustvarjanju varnega in dostojanstvenega življenja za vse.
Mnoge najstnice po svetu nimajo možnosti izobraževanja, saj jih okolica sili k poroki in starševstvu, so v ZN dodali na spletni strani. Kot so opozorili, je veliko tudi deklet, ki se sicer izobražujejo, a nimajo dostopa do osnovnih informacij o njihovem zdravju in o človekovih pravicah. Zato so bolj izpostavljena tako različnim boleznim in poškodbam kot tudi izkoriščanju. To velja zlasti za dekleta, ki živijo na odmaknjenih območjih ali v revščini.
Na drugi strani dekleta lahko postanejo tudi zgled pozitivnih sprememb v družbi, kadar so seznanjene z njihovimi pravicami in kadar imajo na voljo sredstva za doseganje uspeha, so izpostavili.
Za odpravo otroških porok in zajezitev nosečnosti mladoletnic si s svojimi programi prizadevajo tudi v Skladu Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA). ''Voditelji in družba se mora osredotočiti in zavzeti za človekove pravice najbolj marginaliziranih najstnic, še posebej revnih, nešolanih, izkoriščenih in tistih, ki so podvržene škodljivim tradicijam, med njimi otroškim porokam,'' je povedal izvršni direktor UNFPA Babatunde Osotimehin.
''Marginalizirana dekleta imajo večje možnosti, da postanejo matere medtem, ko so same še otroci. Pravico imajo da razumejo in nadzorujejo svoja telesa in svoje življenje,'' je še dodal. Samo v letu 2015 je UNFPA 11,2 milijona dekletom pomagal do spolnih in reproduktivnih zdravstvenih storitev in informacij, so še navedli v ZN.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.