Po kaosu na Otoku, razdeljenosti britanskih politikov, ki so že dvakrat zavrnili Mayin ločitveni sporazum z Brusljem, nato pa še zavrnili možnost izhoda brez dogovora, očitno pa se ne morejo zediniti niti o t. i. 'trdem' ali 'mehkem' brexitu, vse glasnejši pa so tudi pozivi k odstopu premierke Therese May, se je na spletni strani britanskega parlamenta pojavila peticija, ki jo je v zgolj nekaj dneh podpisalo že več kot štiri milijone Britancev, ki zahtevajo preklic 50. člena Lizbonske pogodbe, s katerim je Velika Britanija pred dvema letoma uradno začela postopek za izstop iz Evropske unije.
Mayeva je v tem tednu morala evropske voditelje zaprositi za preložitev izhoda iz EU, Bruselj pa ji je zahtevo odobril, a zgolj do 22. maja, če poslanci v naslednjem tednu potrdijo ločitveni sporazum, v nasprotnem primeru bo do brexita prišlo 12. aprila. A ob tem je predsednik Evropskega sveta Donald Tusk dejal, da so še vse možnosti odprte – dogovor, brez dogovora, daljša preložitev in preklic sprožitve 50. člena. Že mesece pa se omenja oziroma bolj kot ne zahteva možnost drugega referenduma o brexitu.
Na ulicah skoraj milijon Britancev
Na protestnem shodu "Put it to the people march", ki se je začel v Hyde Parku, od koder so se protestniki odpravili do britanskega parlamenta, naj bi se zbralo kar milijon ljudi, vsaj tako številko postavljajo organizatorji - kampanja"People's vote", ki je dejala, da je udeležba "presegla vsa pričakovanja": "Skorajda nemogoče je postaviti natančno številko te neverjetne množice ljudi."
Da gre za največje gibanje v Veliki Britaniji, trdi James McGrory, vodja kampanje, in pravi, da ljudje "sedaj vidijo, da tisto, kar jim je bilo nekoč ponujejo, nima nobene zveze s tem, kar je bilo dostavljeno".
'Čas je, da britanska javnost dobi zadnjo besedo'
Svojo podporo so napovedali tudi številni britanski politiki, med njimi je tudi londonski župan Sadiq Khan, ki je na Twitteju zapisal: "Dovolj je dovolj – čas je, da britanska javnost dobi zadnjo besedo o brexitu".
V nagovoru množici pa je dejal, da je "kaotični in zmedeni pristop" premierke pripeljal do neuspeha, druge izbire kot ponovnega glasovanja pa po njegovih besedah ni. "Časa za ponovna pogajanja ni več. Premierka pa je zapravila dobro voljo naših evropskih sosedov s svojim kaotičnim in zmedenim pristopom."
Možnosti, ki so trenutno na mizi, pa so po njegovem "obupne": Mayin dogovor, ki bo "uničil priložnosti za prihodnje generacije" ali "katastrofalen brexit brez dogovora".
Zbrane je nagovoril tudi poslanec laburistov Tom Watson, ki je pozval k glasovanju, ki bi združilo državo: "Premierka trdi, da govori za celo Veliko Britanijo. No, poglej skozi okno. Razgrni zavese. Prižgi televizijo. Poglej na današnjo množico. Tukaj so ljudje. Theresa May: ne govoriš za nas."
Glasovi protestnikov
"Protestiram, ker želim imeti čisto vest, ko bo vsega tega konec, želim vedeti, da sem storila vse, kar sem lahko, da ustavim brexit. In želim si dobre zgodbe, ki jo bom pripovedovala vnukom," je za Guardian povedala 36-letna Naomi Thompson.
"Med referendumom so imeli ljudje le dve izbiri na papirju, mislim da so bili ujeti. Sedaj, ko smo imeli čas, da razmislimo, je postalo jasno, da bo izhod grozljiv," pa meni 77-letna Delia Smith.
"Mislim da drugo glasovanje morda ni najbolj demokratična rešitev, saj bi pod vprašaj postavil vsak referendum, ki smo ga imeli do sedaj. A želela sem pokazati svojo jezo - da sem proti ksenofobni, rasistični in nacionalistični retoriki, ki se pojavlja povsod po medijih in s katero upravičujejo brexit," pa je za BBC dejala 22-letna Sophie Latham.
Na družbenih omrežjih številni Britanci delijo fotografije svojih priprav na protestni shod, napise, fotografije z avtobusov in zapise o tem, zakaj danes protestirajo.
Posnetke cestnih kamer pa medtem objavlja TfL Traffic News.
Tretjega glasovanja ne bo?
Premierka Theresa May je medtem dejala, da tretjega glasovanja o ločitvenem sporazumu, katerega potrditev v britanskem parlamentu je pogoj za preložitev brexita do 22. maja, ne bo, če zanj ne bo zbrala zadostne podpore.
23. junija 2016 je sicer na referendumu za izhod Združenega kraljestva iz Evropske unije glasovalo 17,4 milijona oziroma 52 odstotkov volivcev, proti pa 16,1 milijona oziroma 48 odstotkov.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.