
V makedonskem Ohridu se je odvijalo 15. srečanje predsednikov držav srednje in jugovzhodne Evrope, ki se ga je udeležil tudi slovenski predsednik Danilo Türk. Gre za največji dogodek v zgodovini samostojne Makedonije. Udeleženci dvodnevnega srečanja so razpravljali o širjenju EU in o energetskih perspektivah. Ena izmed glavnih tem je bilo tudi Kosovo.
Srečanje je odprl makedonski predsednik Branko Crvenkovski, udeležence pa je pozdravil tudi makedonski premier Nikola Gruevski. Makedonska stran je na srečanju izrazila pričakovanje, da bodo udeleženci srečanja podprli Makedonijo na njeni poti v EU in zvezo Nato. Makedonija zaradi spora z Grčijo namreč za razliko od Hrvaške in Albanije na nedavnem vrhu Nata v Bukarešti ni dobila povabila za članstvo v zavezništvu.
Türk nagovoril zbrane
Türk je kot predstavnik predsedujoče EU prvi nagovoril predsednike na plenarnem delu zasedanja. "EU se mora razširiti, če želi uspeti. Kot globalni igralec bo uspešna le, če bo vključila države, ki so sedaj kandidatke. Ne samo, da te države potrebujejo članstvo v Uniji, Unija sama jih potrebuje," je dejal Türk.
Türk je še poudaril, da se širitev Unije na Zahodni Balkan uspešno nadaljuje in pri tem izpostavil podpis pridružitvenega sporazuma med Srbijo in EU, pa tudi napredek ostalih držav. Makedonijo je ob tem spomnil, da bo potrebno najti kompromisno rešitev spora z Grčijo glede imena.
Makedonski predsednik Crvenkovski je dejal, da je Makedonija pripravljena na kompromis, na diktat Aten pa ne. Crvenkovski se je ob začetku srečanja dotaknil tudi vprašanja Kosova, in državo Kosovo označil kot rizično v regiji. Kljub navezavam stikov Kosova z državami Zahodnega Balkana in EU, regija po mnenju Crvenkovskega še ni povsem stabilna.
Izzivi v EU
Udeleženci so razpravljali tudi na temo "Skupaj v prihodnosti. Izzivi širitve EU", medtem ko bo tema sobotnih pogovorov energetske perspektive in izzivi. Poleg tega je bila ena glavnih tem tudi Kosovo, čeprav novonastala država na srečanju nima svojih predstavnikov. Crvenkovski je ob tem povedal, da bi za povabilo predstavnikov Kosova potrebovali soglasje udeležencev iz vseh držav, med katerimi je tudi Srbija, ki Kosova kot samostojne države ne priznava. Kosovski premier Hashim Thaqi je zaradi tega že kritiziral makedonske organizatorje in poudaril, da "je Kosovo realnost, ki jo je treba priznati".
Za varnost na srečanju skrbi okoli 3000 policistov, delegacije iz omenjenih držav pa štejejo okoli 350 članov. Dogodek med drugim spremlja tudi okoli 120 novinarjev.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.