Tujina

Pozitivna ocena

Ohrid, 02. 05. 2008 14.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Türk in Mesić sta pozitivno ocenila trenutne napore obeh vlad pri reševanju odprtih vprašanj med državama.

Abdulah Gul
Abdulah Gul FOTO: Reuters

V makedonskem Ohridu se je odvijalo 15. srečanje predsednikov držav srednje in jugovzhodne Evrope, ki se ga je udeležil tudi slovenski predsednik Danilo Türk. Gre za največji dogodek v zgodovini samostojne Makedonije. Udeleženci dvodnevnega srečanja so razpravljali o širjenju EU in o energetskih perspektivah. Ena izmed glavnih tem je bilo tudi Kosovo.

Türk se je sestal s hrvaškim predsednikom Stjepanom Mesićem. Na sestanku, do katerega je prišlo na pobudo hrvaškega predsednika, sta sogovornika razpravljala o položaju v Vzhodni Evropi in o aktualnih dvostranskih vprašanjih. Glede slednjega sta pozitivno ocenila trenutne napore obeh vlad in tem dejavnostim izrekla svojo podporo. Pogovarjala sta se tudi o uradnem obisku predsednika Türka v Republiki Hrvaški in o možnih vsebinah obiska.

Srečanje je odprl makedonski predsednik Branko Crvenkovski, udeležence pa je pozdravil tudi makedonski premier Nikola Gruevski. Makedonska stran je na srečanju izrazila pričakovanje, da bodo udeleženci srečanja podprli Makedonijo na njeni poti v EU in zvezo Nato. Makedonija zaradi spora z Grčijo namreč za razliko od Hrvaške in Albanije na nedavnem vrhu Nata v Bukarešti ni dobila povabila za članstvo v zavezništvu.

Türk nagovoril zbrane

Türk je kot predstavnik predsedujoče EU prvi nagovoril predsednike na plenarnem delu zasedanja. "EU se mora razširiti, če želi uspeti. Kot globalni igralec bo uspešna le, če bo vključila države, ki so sedaj kandidatke. Ne samo, da te države potrebujejo članstvo v Uniji, Unija sama jih potrebuje," je dejal Türk.

Türk je še poudaril, da se širitev Unije na Zahodni Balkan uspešno nadaljuje in pri tem izpostavil podpis pridružitvenega sporazuma med Srbijo in EU, pa tudi napredek ostalih držav. Makedonijo je ob tem spomnil, da bo potrebno najti kompromisno rešitev spora z Grčijo glede imena.

Makedonski predsednik Crvenkovski je dejal, da je Makedonija pripravljena na kompromis, na diktat Aten pa ne. Crvenkovski se je ob začetku srečanja dotaknil tudi vprašanja Kosova, in državo Kosovo označil kot rizično v regiji. Kljub navezavam stikov Kosova z državami Zahodnega Balkana in EU, regija po mnenju Crvenkovskega še ni povsem stabilna.

V uvodnem delu je kot posebni gost srečanja turški predsednik Abdulah Gul nagovoril predsednike iz Hrvaške, Makedonije, Bolgarije, Češke, Črne gore, Slovaške, Srbije, Avstrije, Nemčije, Moldavije, Madžarske, Poljske, BiH, Albanije, Turčije, Slovenije in Ukrajine, medtem ko Italijo in Romunijo zaradi drugih obveznosti njunih predsednikov zastopata predstavnika na ravni veleposlanikov.

Izzivi v EU

Udeleženci so razpravljali tudi na temo "Skupaj v prihodnosti. Izzivi širitve EU", medtem ko bo tema sobotnih pogovorov energetske perspektive in izzivi. Poleg tega je bila ena glavnih tem tudi Kosovo, čeprav novonastala država na srečanju nima svojih predstavnikov. Crvenkovski je ob tem povedal, da bi za povabilo predstavnikov Kosova potrebovali soglasje udeležencev iz vseh držav, med katerimi je tudi Srbija, ki Kosova kot samostojne države ne priznava. Kosovski premier Hashim Thaqi je zaradi tega že kritiziral makedonske organizatorje in poudaril, da "je Kosovo realnost, ki jo je treba priznati".

Za varnost na srečanju skrbi okoli 3000 policistov, delegacije iz omenjenih držav pa štejejo okoli 350 članov. Dogodek med drugim spremlja tudi okoli 120 novinarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User374989
02. 05. 2008 22.44
a še nismo nekaj ugotovili ko smo mi šli v EU so vse članice morale biti srečne zdaj pa ko grejo drugi u EU zdaj je pa že dosti velika večina mislim pa da vsi vemo da se slovenije nič ne vpraša hrvaška bo prišla u nato in EU ker tako hoče amerika i evropa pa če se mi strinjali ali ne. Joško pa bo dobil svoje ko se to zgodi nažalost slovenskemu vrhu spet nebo mar zato.
starasablja
02. 05. 2008 22.23
Ali zna kdo od naših politikov reči kdaj Hrvatom "NE", ko boste uresničili dogovore iz prejšnjih sestankov, lahko pričakujete naš "DA".
User374989
02. 05. 2008 21.14
in spet mi hodimo v tujinu svetovat drugim kljub temu da nas ni nihče nič vprašal doma nam pa hodijo za evrčke drugi svetovat. kakšen absurd.
Buena Vita
02. 05. 2008 20.41
UPAM DA JE NESEL KLOVNOVSKO MASKO SABO,IN DA JO PODARI V IMENU SLOVENCEV MESIČU
User374989
02. 05. 2008 18.59
kompromis je resitev ja samo za koga??? verjetno za politike da jim ni treba velik glave razbijat saj majo ubošci premale plače.
User205242
02. 05. 2008 18.55
Ko bi prizdadeti slovenci enkrat dojeli da hravati niti nočejo v evropo!
Kosko
02. 05. 2008 18.46
Kaj bo pa gospod Türk naredu? Nč!!! Preveč diplomatski!
User242283
02. 05. 2008 16.25
Ni evrope za hrvatarje, dokler se ne umaknejo z okupiranega slovenskega ozemlja na pravo mejo.
User307125
02. 05. 2008 15.49
User307125
02. 05. 2008 15.47