Drugi dan sojenja nekdanjemu vojaškemu poveljniku bosanskih Srbov Ratku Mladiću na haaškem mednarodnem sodišču je potekal v znamenju Srebrenice. Tožilstvo je v nadaljevanju uvodnega nagovora napovedalo, da bo dokazalo, da je Mladić poveljeval enotam, ki so izvedle pokol v Srebrenici julija 1995, da je bil tam tudi osebno ter da je neposredno vpleten v zločine v tej nekdanji bošnjaški enklavi.
"To je bil in ostaja genocid," je poudaril tožilec Peter McCloskey. Po njegovih besedah po 17 letih preiskave obstaja toliko dokazov o dogajanju v Srebrenici, da jim ni mogoče oporekati – med 11. in 14. julijem 1995 je bilo pobitih okoli 7000 ljudi, do zdaj pa so iz množičnih grobišč izkopali 5977 žrtev pokola. Kot je poudaril tožilec, je bila večina ukazov za zločine v Srebrenici ustnih, vendar obstajajo tudi ključni dokumenti o dogajanju, predvsem tonski posnetki.
McCloskey je napovedal, da bodo o dogajanju v Srebrenici v nadaljevanju sojenja pričale številne priče iz vrst vojske bosanskih Srbov, ki so tudi same sodelovale v nekaterih zločinih. Ob tem je že vnaprej opozoril, da morda nekatere priče ne bodo govorile samo resnice.
70-letni Mladić je ob navedbah tožilca večkrat zmajal z glavo in tako izrazil nestrinjanje z njegovimi trditvami. Ob prikazovanju videoposnetkov, na katerih ukazuje svojim vojakom ali daje izjave za medije, pa je bilo na Mladićevem obrazu opaziti rahel nasmešek.
Današnja obravnava se je sicer predčasno končala zaradi napak tožilstva. Sodnik Alphons Orie je razložil, da tožilstvo ni v celoti razkrilo dokazov Mladićevi obrambi. Tako je sojenje preložil do preklica, obramba pa bo dobila možnost, da preuči vse dokaze.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.