V središču ruske prestolnice se je več deset tisoč ljudi poklonilo spominu na Borisa Nemcova, sicer ostrega kritika ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki bi moral danes voditi zborovanje opozicije, a namesto tega so njegovi podporniki korakali njemu v spomin. Ubit je bil namreč le nekaj ur po tistem, ko je v petek pozval k udeležbi na današnjem shodu proti vladni politiki in vojni v Ukrajini.
Čeprav so moskovske oblasti dovolile shod z do največ 50.000 udeleženci, se ga je po navedbah organizatorjev udeležilo več kot 70.000. Policija je število udeležencev ocenila na 16.000.
Ljudje vseh starosti so nosili vrtnice in nageljne ter plakate z napisi "Boril se je za Rusijo" in "Umrl je za prihodnost Rusije" kot tudi "Ne bojim se" in "Bojim se - kdo je naslednji?"
Shod je potekal ob okrepljeni navzočnosti varnostnih sil skozi središče Moskve do mostu v bližini Kremlja, na katerem so neznanci v petek pozno zvečer streljali na 55-letnega Nemcova, ki se je vračal domov. Tukaj se je shod v tišini tudi zaključil.
Pred shodom je policija v Moskvi prijela ukrajinskega poslanca vladne koalicije Alekseja Gončarenka. Preko Facebooka je sporočil, da so ga prijeli zaradi majice, na kateri je bila slika Nemcova in napis "junaki nikoli ne umrejo". Njegov odvetnik je nato dejal, da so ga aretirali, ker se "ni pokoril ukazom policije". Ruska televizija Rossia 24 pa je poročala, da naj bi ga ruski preiskovalni odbor zaslišal o njegovi domnevni vlogi v podtaknjenem požaru v Odesi na jugu Ukrajine, v katerem je maja lani umrlo 40 ljudi, večinoma proruskih separatistov, ko je prišlo do spopadov med proruskimi aktivisti in privrženci Kijeva.
Več motivov za umor
Putin je umor svojega velikega nasprotnika obsodil in se zavezal, da bo poiskal njegove krvnike. Zavezniki Nemcova pa menijo, da je šlo za politični umor, ker je nasprotoval Putinu in ukrajinskemu konfliktu.
Preiskovalni komite raziskuje več motivov, med temi zgoraj omenjenega, pa tudi, da bi bil lahko umor povezan z njegovim zasebnim življenjem, islamskim ekstremizmom ali pa da je bil umor provokacija, s katero so želeli destabilizirati državo. Nemcov naj bi sicer pripravljal poročilo o vpletenosti Rusije v ukrajinski vojni.
Na kraju, nedaleč od Kremlja, kjer je po streli umrl Nemcov, je zdaj gora rož.
Objavili posnetek
Na usodni petkov večer je 55-letni Nemcov večerjal s svojo partnerico Ano Durickajevo v restavraciji. Ko sta se vračala domov, ju je na mostu prestregel beli avtomobil, okoli 23.40 po lokalnem času so napadalci Nemcova štirikrat ustrelili.
Umor je ujela ulična kamera televizije TVC. Posnetek je sicer moten in slab, a kaže, da je morilec morda Nemcova čakal na mostu, poroča ruska televizija RT.
Kot navaja, je bil Nemcov ubit ob 23.31 po lokalnem času. Umor se je zgodil, ko je njega in njegovo spremljevalko pred kamero zakrivalo vozilo za čiščenje snega, ki je ravno takrat peljalo mimo. Domnevni morilec je nato stekel v avtomobil, ki je stal nekaj metrov stran, se usedel na sovoznikov sedež in avtomobil je odpeljal. Gre sicer za nočni panoramski posnetek mostu in je mogoče videti avtomobile in osebe od daleč in zelo nejasno.
Nasilne smrti Putinovih nasprotnikov
Nemcov ni prvi Putinov nasprotnik, ki je umrl nasilne smrti. Aprila 2003 je bil v bližini svojega doma ubiti politiki Sergej Jušenkov, julija 2003 je po 16-mesečni skrivnostni bolezni umrl preiskovalni novinar Jurij Ščekočihin.
Julija 2004 je bil ubit urednik Forbesa Pavl Klebnikov, oktobra 2006 je pod streli napadalcev umrla novinarka Ana Politkovska, novembra istega leta je umrl nekdanji ruski vohun Aleksander Litvinenko. Zastrupljen je bil s polonijem. Marca 2013 pa so v britanskem stanovanju našli mrtvega tudi Putinovega kritika Borisa Brezovskega.
KOMENTARJI (451)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.