
Osrednja volilna komisija je Viktorja Janukoviča uradno razglasila za zmagovalca predsedniških volitev. Dosedanji ukrajinski premier Viktor Janukovič ima tri točke prednosti pred opozicijskim kandidatom Viktorjem Juščenkom. Kot je sporočil predsednik volilne komisije Serhej Kivalov, je Janukovič zbral 49,46 odstotka glasov, medtem ko je za Juščenka glasovalo 46,61 odstotka volivcev.
Ukrajinski premier Viktor Janukovič, ki ga je osrednja volilna komisija že razglasila za zmagovalca nedeljskega drugega kroga predsedniških volitev, se je danes prvič kritično izrazil do poteka volitev. Kot je dejal na današnjem zasedanju vlade v Kijevu, bo rezultate volitev priznal šele potem, ko bo dokazana zakonitost štetja glasov. Položaj v Ukrajini bo kmalu v imenu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) preveril poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, ki se je danes po telefonu pogovarjal z ukrajinskim predsednikom Leonidom Kučmo. Slednji je poljskemu predsedniku zatrdil, da je ravnanje opozicije nezakonito, še posebej, ko se je Juščenko v torek razglasil za zmagovalca predsedniških volitev.

Ukrajina na robu državljanske vojne?
Med nastopom pred množico privržencev v Kijevu je vodja opozicije Viktor Juščenko dejal, da je razglašena zmaga Janukoviča nezakonita in potiska državo "na rob državljanske vojne". "Rešitev bomo iskali v odkritem boju. Oblast je na poti stopnjevanja konflikta in zavrača možnost političnega dialoga," je dejal Juščenko pred več kot 100.000 zbranimi na Trgu neodvisnosti v Kijevu. Ob tem je še pozval k splošni stavki v državi. Splošna stavka pa pomeni, da bodo ustavili pouk v šolah in na univerzah, ustavili delo v tovarnah, ustavili promet. Tako naj bi prisilili oblasti, da premislijo o tem, kaj delajo, je pojasnil uradni poraženec predsedniških volitev.

Zbrane na Trgu neodvisnosti je nato nagovorila še njegova kolegica Julija Timošenko, ki je zatrdila, da opozicija ne priznava Viktorja Janukoviča za predsednika. "Imamo že predsednika, Viktorja Juščenka," je dodala. Prav tako je napovedala, da se bo opozicija v četrtek pritožila na vrhovno sodišče glede volilnega izida, in potrdila, da nameravajo blokirati letalski, železniški in cestni promet.
Ukrajinska opozicija je medtem sprejela poziv predsednika, ki je sprte strani pozval k pogajanjem. Po besedah predsednika Leonida Kučme so pogajanja med sprtima silama edina možnost, da bi se izognili razkolu v Ukrajini.
Kot je v torek zvečer pred predsedniško palačo izjavila ena od voditeljic opozicije Julija Timošenko, se predstavniki opozicijskega predsedniškega kandidata Viktorja Juščenka nameravajo pogajati s Kučmo. Po njenih besedah so mu pripravljeni dati možnost oblikovati predloge za pogajanja. Kučma pa je poudaril, da demonstracije ne bodo vplivale na njegovo odločitev.

Vodja ukrajinske opozicije Viktor Juščenko je pred množico privržencev na osrednjem trgu povedal, da je pod določenimi pogoji pripravljen na ponovitev spornih predsedniških volitev. "Če oblasti menijo, da je ponovitev volitev potrebna, smo za," je dejal. Kot pogoje je navedel spremembo volilne zakonodaje in zamenjavo članov osrednje volilne komisije.
Podporniki Juščenka, odeti v oranžne barve, nameravajo obkoliti predsedniške pisarne in zahtevati razveljavitev volitev, na katerih je uradno zmagal premier Viktor Janukovič. Ta je povedal, da ne vidi razloga za te demonstracije. Sicer pa so proteste začeli organizirati tudi privrženci premiera Janukoviča. Okoli 1.500 njegovih pristašev se je namreč zbralo na nogometnem stadionu.
Janukovič pripravljen na pogajanja
Premier Janukovič, ki ga je osrednja volilna komisija danes razglasila za uradnega zmagovalca volitev, je medtem izrazil pripravljenost na pogajanja. Kot je dejal, bo pogajanja začel v četrtek. "Pogajali se bomo z Juščenkom, iskali bomo skupni jezik in naredili vse, da bi čim prej prišlo do sprave in da se volivci Juščenka ne bodo čutili prikrajšane," je pojasnil Janukovič. Zatrdil je še, da bo kot novi predsednik države upošteval interese vseh Ukrajincev. "Ni treba, da iščemo sovražnike v lastni državi. Upoštevali bomo mnenja vsakega posameznika. Naredil bom vse, kar zmorem, da bi vas osrečil," je dejal Janukovič.

Podpora opoziciji iz tujine
Za ponovno preučitev volilnih rezultatov se je zavzel visoki predstavnik Evropske unije za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. "Način, na katerega se bo Ukrajina odzvala v obdobju po volitvah, bo ključnega pomena za naše odnose, " je pristavil Solana in tudi ocenil, da je možnost za izbruh nasilja po volitvah precejšnja.
Medtem pa se je oglasil tudi nekdanji predsednik Češke Vaclav Havel, ki je protestnikom izrazil podporo in jih pozval, naj z demonstracijami nadaljujejo. "Vse kredibilne domače in mednarodne organizacije se strinjajo z vašimi zahtevami in so potrdile, da so vaši protesti upravičeni. Zato vam želim moč, vztrajnost, pogum in srečne odločitve," je dejal Havel. Na dogajanje v Ukrajini se je odzval tudi nemški kancler Gerhard Schröder, ki meni, da so bile volitve nepoštene.
Razmere po nedeljskih predsedniških volitvah v Ukrajini bodo tudi na dnevnem redu vrha EU-Rusija. Rusko zunanje ministrstvo je EU obtožilo, da spodbuja k nasilju v Ukrajini, s tem, ko poziva k ponovni preučitvi poteka in rezultata volitev.
ZDA za ponovno preučitev izvedbe ukrajinskih volitev
Tiskovni predstavnik State Departmenta Adam Ereli je dejal, da po številnih ocenah ukrajinske volitve niso bile svobodne in poštene, zato morajo ukrajinske oblasti sprejeti ukrepe, ki bodo odgovorili na te skrbi. Eden od načinov bi lahko bil razveljavitev in ponovitev volitev tam, kjer so bili rezultati sporni. Bela hiša pa je prav tako objavila izjavo, da ameriška vlada trdno podpira ponovno preučitev izvedbe ukrajinskih volitev. Bela hiša se je zavzela za mirno rešitev, ukrajinsko vlado pa pozvala, naj spoštuje voljo lastnega ljudstva.
ZDA so globoko zaskrbljene zaradi številnih in verodostojnih namigov, da so bile pri ukrajinskih predsedniških volitvah storjene poneverbe. Kot je zapisala Bela hiša, trdno podpirajo prizadevanja za ponovno preučitev izvedbe volitev, ukrajinske oblasti pa je pozvala, naj ne potrdijo izida, dokler se preiskava o organizirani poneverbi ne bo končala.

Ameriško stališče je po Erelijevih besedah za zdaj takšno, da v Ukrajini še ni zmagovalca. Za ugibanja o morebitni uvedbi ameriških sankcij je še prezgodaj, vendar je Ereli dejal, da če se bo na koncu izkazalo, da so bile volitve ponarejene, bodo sledile posledice za bilateralne odnose med državama.