Katalonske oblasti ne bodo sledile ukazom španske vlade, če bo Madrid prevzel nadzor nad pokrajino, je za BBC napovedal zunanji minister v katalonski regionalni vladi Raul Romeva. Pravico zamenjati trenutne institucije v Kataloniji imajo samo ljudje, je poudaril.
Španski premier Mariano Rajoy je minuli konec tedna naznanil načrt odstavitve regionalne vlade in omejitev pristojnosti parlamenta. V šestih mesecih naj bi izvedli nove volitve.
"Ljudje so demokratično odločili za več let, katero vlado želijo, kateri parlament želijo. Te institucije je treba ohraniti," je danes glede teh načrtov dejal Romeva. "Pravico zamenjati te institucije imajo samo ljudje," je dodal.
Skrajno leva katalonska stranka CUP, ki je v katalonskem parlamentu ključni zaveznik vladajoče koalicije, je v primeru odstavitve vlade danes napovedala "množično državljansko nepokorščino". Načrte Madrida je v sporočilu označila za "največjo agresijo" nad Katalonci od Francove diktature.
Več bo najbrž znanega v četrtek, ko se bo na seji sestal katalonski regionalni parlament. Zasedanje bo tako potekalo na predvečer odločanja španskega senata o ukrepih Madrida glede prevzema nadzora v Kataloniji, lahko pa bi se tudi zavleklo v petek.
Datum seje je danes sporočil predstavnik vladajoče koalicije Lluis Corominas, ki pa se je izogibal omembi neodvisnosti in je zagotovil, da je namen seje razpravljati o odgovoru na uporabo 155. člena španske ustave. Nova seja bi namreč vladajočim separatistom dala možnost za enostransko razglasitev neodvisnosti, s čimer grozijo vse od izvedbe referenduma 1. oktobra.
Katalonske regionalne oblasti so referendum izvedle kljub prepovedi španskih sodišč. Glede na navedbe katalonske vlade se ga je udeležilo 43 odstotkov volilnih upravičencev, od katerih jih je 90 odstotkov podprlo neodvisnost. Nasprotniki odcepitve so glasovanje v pretežni meri bojkotirali.
'Ukrepi Madrida glede Katalonije v okviru španske ustave'
Evropska komisija že ves čas izpostavlja pomen spoštovanja španskega ustavnega reda in ukrepi Madrida v povezavi s Katalonijo so sprejeti v tem okviru. Tako so se danes v Bruslju odzvali na ukrepe španske vlade, ki je v soboto odločila, da bo suspendirala regionalno vlado in razpustila parlament ter v šestih mesecih izvedla regionalne volitve.
"Stališče Evropske komisije je dobro znano od 2. oktobra," je v odgovoru na vprašanje glede ustreznosti ukrepanja Madrida v povezavi s Katalonijo še izpostavil glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
Komisija je dan po katalonskem referendumu o neodvisnosti, ki ga Madrid zavrača kot nezakonitega in ki je v javnosti odmeval tudi zaradi nasilja španskih policistov nad volivci, poudarila, da nasilje nikdar ne sme biti sredstvo v politiki, ni pa izrecno obsodila dejanj španskih policistov v Kataloniji.
Poleg tega je komisija takrat vse ključne igralce pozvala k hitremu premiku od konfrontacije k dialogu in poudarila, da je čas za enotnost in stabilnost, ne za delitve in fragmentacijo.
V vseh dosedanjih odzivih pred in po referendumu komisija izpostavlja, da je katalonska kriza notranje vprašanje Španije, ki ga je treba reševati v skladu s špansko ustavo.
Tudi ob robu vrha EU minuli konec tedna se je unija ogradila od katalonskega vprašanja. "Vsak od nas ima svoja čustva, mnenja in ocene, a uradno ni prostora za posredovanje EU," je v četrtek poudaril predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.