Prisotnost strupenih izpustov v zraku se vsako leto močno poveča. Letna študija je celo pokazala, da od leta 2000 naprej letna količina izpustov štirikrat hitreje narašča kot v devetdesetih. Za to je na prvem mestu zaslužna Kitajska, sledijo ji ZDA, tretje mesto pa si delita Indija in Rusija. "Zadnja leta se prvič dogaja, da države tretjega sveta skupno pošljejo v atmosfero več izpustov kot razviti svet,“ pravi izvršni vodja projekta Global Carbon Project Pep Canadell. "Zdaj lahko tudi potrdimo, da je Kitajska gotovo največji onesnaževalec.“ Ta država namreč prispeva 60 odstotkov vseh strupenih izpustov.
Katastrofalne posledice
Tako hitro povečevanje plinov, kot je ogljikov dioksid, pomeni, da se bo planet zelo verjetno segrel hitreje kot so najprej predvidevali, pravi Barry Brook, vodja Raziskovalnega centra za klimatske spremembe in ekologijo v Adelaide v Avstraliji. Prepričan je tudi, da bi koncentracije ogljikovega dioksida lahko dosegle 450 ppm (delcev na milijon) že leta 2030 in ne desetletje kasneje kot so sprva predvidevali. Zaenkrat jih je 380 ppm. "Ne glede na to, kdaj bo do tega prišlo, bo to pomenilo, da se bo globalna temperatura v povprečju dvignila za dve stopinji Celzija.“
Zaskrbljujoče se mu zdi predvsem dejstvo, da je tako nagel dvig toplogrednih plinov "brez primere“, zgodil pa se je med letoma 2000 in 2007, ko naj bi se države še posebej trudile zajeziti onesnaževanje.
Študija kaže, da je bila leta 2007 prisotnost ogljikovega dioksida v atmosferi 383 ppm, kar je 37 odstotkov več kot na začetku industrijske revolucije, pa tudi najvišja raven v zadnjih 650 tisoč letih, pravijo strokovnjaki. "To je alarm tako za industrijo kot tudi poslovneže in politike,“ trdi Matthew England s Centra za raziskave podnebnih sprememb v New South Walesu.
Zmanjšanje emisij zaradi ekonomske krize?
Canadell je prepričan, da bo trenutna kriza, ki pretresa predvsem ZDA, vplivala na količino izpustov. "Nedvomno bo kriza imela posledice. Vendar pa v primeru, da ne bo zajela tudi glavnih igralcev – Kitajske, Indije, Rusije in Japonske – , bo zmanjšanje zanemarljivo.“
Naravni čistilci zraka ne več tako učinkoviti
Zrak se naravno čisti s pomočjo gozdov in oceanov. V zadnjih sedmih letih so ti prečistili 54 odstotkov vseh izpustov ogljikovega dioksida, ki so ga v zrak pognale človekove aktivnosti. Vendar pa se je njihova učinkovitost v zadnjih 50 letih zmanjšala za pet odstotkov. Pred pol stoletja so ti naravni čistilci od vsake tone CO2, spuščene v atmosfero, 'odstranili' šeststo kilogramov, trenutno pa je ta številka za 50 kilogramov manjša in se še zmanjšuje.
Zmanjševanje izpustov iz avtomobilov
Evropski zakonodajalci so zavrnili poskus industrije vozil, da bi spremenili predlog zakona o omejitvah izpustov ogljikovega dioksida iz avtomobilov. Nemški konservativci so se še posebej trudili, da bi načrte Evropske komisije o zmanjšanju avtomobilskih izpustov za 17 odstotkov do leta 2012 malce zmehčali oziroma predlagali postopne spremembe. Po njihovem bo namreč to močno vplivalo na zaslužek od izvoza in na tisoče zasposlenih. Komisija je tako podala predlog o zmanjšanju trenutnih (povprečno) 158 gramov na prevožen kilometer na 130. Kazen za neupoštevanje naj bi bila po predlogu Komisije 95 evrov na preseženi gram na kilometer.
Do leta 2020 nameravajo spustiti omenjene emisije na 95 gramov na prevožen kilometer.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.