Člani sodišča bodo svoje delo uradno začeli z zaprisego pred relikvijami zavetnika Poljske svetega Stanislava v krakovski katedrali Wawel, slovesnost pa bo vodil nekdanji glavni pomočnik preminulega papeža in sedanji krakovski nadškof Stanislaw Dziwisz.
Glavni proces za beatifikacijo pokojnega papeža sicer poteka v Vatikanu, posebno sodišče v Krakovu je tako le pomožno. Ustanovili so ga, ker na Poljskem živi večina prič. Med njimi prevladujejo ostareli, ki bi težko odšli pričat v Vatikan. Število pri sicer ostaja skrivnost, znano pa je, da bodo govorile predvsem o življenju Karola Wojtyle, preden je postal papež.
Sodišče bo zasedalo za zaprtimi vrati, datuma začetka in konca zaslišanj pa niso objavili. Naloga sodišča je zaslišati ljudi, ki papežu Janezu Pavlu II. pripisujejo različne čudeže, na podlagi katerih bi ga lahko razglasili za blaženega ali za svetnika.
Hitri začetek procesa v Vatikanu
Vatikan je proces beatifikacije začel 28. junija, manj kot tri mesece po smrti Janeza Pavla II. S tem so naredili izjemo, saj cerkveno pravo določa, da morajo od smrti kandidata za blaženega do začetka procesa za njegovo beatifikacijo miniti najmanj tri leta. Papež Benedikt XVI. se je za hiter začetek procesa beatifikacije odločil na željo vernikov.
Postopek beatifikacije in kasneje tudi kanonizacije se običajno zavleče za nekaj let, v primeru pokojnega papeža Janeza Pavla II., ki so ga mnogi verniki že poimenovali za Velikega, pa bo ta postopek verjetno krajši.
Papež Janez Pavel II., po rodu Poljak in prvi Slovan na tem položaju ter 263. naslednik apostola Petra, je umrl 2. aprila v 84. letu starosti in po skoraj 27 letih pontifikata po dolgem boju z boleznijo.