Hrvaška predsednica vlade Jadranka Kosor je obiskala Pliberško polje v Avstriji in se tako poklonila žrtvam s konca druge svetovne vojne, ko so pripadniki mednarodnih zavezniških sil več tisoč poraženih hrvaških ustašev izročili jugoslovanskim partizanom. Nekateri viri navajajo, da se je zavezniškim silam predalo približno 95.000 vojakov.
"Danes smo tukaj, da bi se v prvi vrsti spomnili na človekove pravice številnih ljudi, katerih dokončno število ni znano, ter človekovih pravic njihovih družin in vsakega človeka," je dejala Kosorjeva in poudarila, da so pripadnike hrvaških ustaških in domobranskih enot ubili brez obtožnice, sojenja in pravice do obrambe na sodiščih. S poraženimi hrvaškimi vojaki so bili ujeti tudi številni civilisti, ki so čez Slovenijo pobegnili pred partizansko vojsko, navajajo hrvaški mediji.
Kosorjeva pa je obenem obsodila vse tiste, ki na prizorišča podobnih zločinov prihajajo v fašističnih in ustaških uniformah, ker na ta način, kot je ocenila, ne pomagajo, da bi odkrili polno resnico o tragičnih dogodkih. Dodala je, da je ravno zaradi resnice in tistih, ki so bili pobiti, treba obiskati prizorišča zločinov.
Sklicevala se je na deklaracijo ZN
Kosorjeva se je v svojem govoru sklicevala tudi na deklaracijo ZN o človekovih pravicah in na resolucijo Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, ki je "zelo jasno obsodila komunistične zločine", tako kot deklaracija hrvaškega parlamenta, ki omenja zločine od leta 1945 do leta 1990. Kosorjeva je izrazila nasprotovanje revizionizmu, ko gre za vlogo antifašizma na Hrvaškem, sicer pa je poudarila, da se ne sme pozabiti zločinov iz časov komunističnega režima.
Na vprašanje glede Hude Jame v Sloveniji pa je Kosorjeva povedala, da bo Hrvaška vztrajala, da bodo uveljavili sporazum s Slovenijo o označevanju množičnih grobišč iz druge svetovne vojne. "Sporazum predvideva možnost označevanja krajev zločinov, da bi izvedeli resnico. Menim, da bo to dalo novo možnost tistim, ki se ukvarjajo z omenjenimi dogodki, od zgodovinarjev do pristojnih državnih organov," je povedala Kosorjeva.
Streljanje in križev pot
Na Pliberškem polju so jugoslovanski partizani ustrelili del ujetih hrvaških kvizlinških vojakov, preostale pa so nekaj mesecev v "kolonah smrti" peljali po vseh krajih takratne Jugoslavije. Ob tem je veliko ujetnikov umrlo ali bilo ubitih, omenjene dogodke pa na Hrvaškem imenujejo križev pot.
Osrednja spominska slovesnost za pliberške žrtve bo v soboto, ko bodo obeležili 65. obletnico dogodka. Iz Zagreba in okolice so napovedali najmanj 25 brezplačnih avtobusov, ki bodo zainteresirane pripeljali na slovesnost. Ta bo potekala pod pokroviteljstvom hrvaškega sabora.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.