Vreme po Evropi še vedno povzroča težave. Zaradi odpovedi letov zaradi snega in nizkih temperatur je na največjem francoskem letališču, pariškem letališču Charles de Gaulle, minulo noč ostalo ujetih okoli 2.000 potnikov.
Večini potnikov, katerih leti so bili odpovedani, so letalske družbe uspele priskrbeti namestitve v hotelih. Tistim, ki so obtičali na letališču, pa so po navedbah francoskih medijev dali na voljo zložljiva ležišča in odeje.
Zaradi snega na strehi evakuirali terminal
Francoska policija je s terminala na pariškem letališču evakuirala 2.000 ljudi, saj obstaja bojazen, da bi se lahko zrušila streha, na kateri je zaradi obilnih snežnih padavin velika količina snega. Evakuacija je potekala mirno, pristojne službe pa so že začele streho čistiti in naj bi jo v kratkem tudi očistile. Leta 2004 se je namreč nekaj tednov po tem, ko so terminal odprli, zrušil del strehe, pri tem pa so umrli štrije potniki.
Težavam na letališču še ni videti konca, saj so pristojne oblasti zaradi pomanjkanja sredstva za odmrzovanje letal in nizkih temperatur na letališču odpovedale najmanj 50 odstotkov poletov.
Glavno pariško letališče se je s podobnimi težavami soočalo že pred dnevi, ko je bil zaradi snega in nizkih temperatur pravi kaos tudi na številnih drugih evropskih letališčih, med drugim na londonskem Heathrowu in v Frankfurtu.
Zaradi snega je oviran tudi promet na letališču v Düsseldorfu na severozahodu države. Po navedbah letaliških oblasti so morali danes odpovedati 65 od 335 predvidenih poletov.
Kakšne so pravice potnikov?
Evropska komisija je sicer na posebni spletni strani zbrala vse pravice potnikov na dlani. Pravijo, da so potniki ob velikih zamudah v letalskem prometu upravičeni, da jim letalska družba zagotovi oskrbo (možnost telefonskega klica, osvežilne pijače, obroka, namestitve, prevoza do kraja namestitve), če zamuda traja dve uri ali več za lete do 1500 kilometrov, tri ure ali več za daljše lete znotraj Evropske unije ali za druge lete med 1500 in 3500 kilometri, štiri ure ali več za lete nad 3500 kilometri zunaj EU.
Če zamuda traja več kot pet ur in se potnik odloči, da potovanja ne bo nadaljeval, je upravičen tudi do povračila stroškov vozovnice in letalskega prevoza do izhodiščnega kraja potovanja.
Če potnik pride do svoje destinacije z zamudo treh ur ali več, je lahko upravičen do enakega nadomestila kot v primeru odpovedi leta, razen če lahko letalska družba dokaže, da je zamuda posledica izjemnih okoliščin. Poleg tega lahko zaradi zamude od letalske družbe zahteva izplačilo odškodnine.
Številni zastoji na nemških cestah
V Nemčiji je ponoči padal leden dež, zato je na cestah danes poledica, ki močno otežuje promet in povzroča zastoje v več delih države. Na avtocesti med Hannovrom in zvezno deželo Saška-Anhalt so nastali skoraj stokilometrski zastoji, avtocesta med Berlinom in Hamburgom pa je bila zaprta zaradi več prometnih nesreč. Na avtocesti med Berlinom in Münchnom se je zgodilo verižno trčenje, v katerem je bilo udeleženih 51 vozil. V njem je umrla ena oseba, deset je bilo poškodovanih.
Na petih vlakih, ki so ponoči zaradi nizkih temperatur obtičali na progah med Berlinom in Hannovrom, je moralo noč preživeti okoli 700 potnikov.
Ohromljeni tudi Belgija in Nizozemska
O kaosu v cestnem in železniškem prometu zaradi snega poročajo tudi iz Belgije in Nizozemske. Na cestah promet ovirajo predvsem tovornjaki, ki so obtičali na vozišču kljub prepovedi vožnje. V belgijski prestolnici je novozapadli sneg povsem ohromil mestni promet, po vsej državi pa je nastalo za skupno 500 kilometrov zastojev. V železniškem prometu prihaja do velikih zamud vlakov, po obilnem sneženju pa so dopoldne zaprli letališče v belgijskem Eindhovnu.
Težave pa imajo tudi na letališču v Bruslju, kjer deluje le ena vzletno-pristajalna steza. Belgijsko obrambno ministrstvo je zato potnikom, ki so obtičali na letališču, dalo na voljo začasna ležišča.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.