Analitiki so si ogledali satelitske posnetke Severne Koreje po zadnjem jedrskem poskusu. Posnetki so razkrili, da so se na območju, kjer Severna Koreja izvaja poskuse, sprožili številni zemeljski plazovi, gorato območje pa je doživelo več površinskih sprememb. Severna Koreja svoje orožje testira globoko pod goro Mantap (2205 metrov).
"Te spremembe so bolj številne in obsežnejše, kot tiste, ki smo jih videli pri katerem koli od petih poskusov, ki jih je Severna Koreja izvedla pred tem," so v analizi zapisali trije strokovnjaki z Inštituta ZDA-Koreja (Johns Hopkins University School of Advanced International Studies) – Frank V. Pabian, Joseph S. Bermudez Jr. in Jack Liu.
Podatki globalnih mrež, ki spremljajo udarne valove, kažejo, da je imela nedeljska jedrska eksplozija rušilno moč, ki bi jo lahko primerjali z rušilno močjo 120 tisoč ton visoko eksplozivne snovi. Če ti podatki držijo, to pomeni, da je to približno šestkrat močnejše od poskusa, ki ga je Severna Koreja izvedla septembra 2016, ter osemkrat močnejše od bombe, ki so jo ZDA leta 1945 odvrgle na Hirošimo.
Strokovnjaki so zapisali še, da na posnetkih ni razvidno, da bi bil na površju krater.
Putin znova nasprotoval strožjim sankcijam in pozval k dialogu s Severno Korejo
V ruskem pristaniškem mestu Vladivostok sta se na temo severnokorejske krize srečala ruski predsednik Vladimir Putin in južnokorejski predsednik Moon Džae In. Putin se je znova zavzel za dialog s Severno Korejo in dejal, da nove sankcije niso rešitev. Moon je namreč Rusijo pozval, naj podpre strožje sankcije proti Severni Koreji.
"Ne smemo se prepustiti čustvom in Pjongjang stisniti v kot," je dejal Putin na novinarski konferenci po sestanku. Poudaril je, da bi se morali zdaj vsi bolj kot kdaj koli prej vzdržati potez, ki bi lahko še stopnjevale napetosti. Voditelja sta se strinjala, da je treba čim prej rešiti varnostna vprašanja, ki jih zastavlja Severna Koreja, ter zmanjšati napetosti.
Pred sestankom je sicer predsednik Južne Koreje dejal, da bi lahko situacija ušla iz nadzora, če Severna Koreja ne bo ustavila svojega testiranja.
Trump: Vojaška akcija proti Severni Koreji ni prva izbira
Ameriški predsednik Donald Trump je danes dejal, da vojaška akcija proti Severni Koreji ni njegova "prva izbira", ampak bo v luči jedrskih provokacij s strani Pjongjanga pustil to možnost odprto, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Videli bomo, kaj se bo zgodilo. Seveda to ni naša prva izbira, ampak bomo videli, kaj se bo zgodilo," je dejal Trump o morebitni vojaški akciji proti Severni Koreji novinarjem pred odhodom na pot v Severno Dakoto.
Ameriški predsednik je pred tem o razmerah v Severni Koreji po telefonu govoril s svojim kitajskim kolegom Xi Jinpingom in dejal, da se Xi "100-odstotno strinja" z njim. Dodal je, da sta imela iskren pogovor.
Trump je sicer pred tem Pjongjang že opozarjal na "ogenj in gnev", če bo nadaljeval z raketnimi in jedrskimi poskusi, njene redke mednarodne partnerke pa opozoril, da se lahko soočijo s končanjem trgovanja z ZDA.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.