Kar 64 kitov, natančneje kitovk z mladiči, je ta konec tedno nasedlo na obali Tasmanije. Strokovnim reševalcem, ki se jim je pridružilo tudi več kot 60 prostovoljcev, jih je uspelo rešiti le 11.
Ko so nasedle kite odkrili, jih je 52 že poginilo, eden pa je poginil med zapletenim reševanjem. Nasedle živali so morali namreč s tovornjaki prepeljati na drugo, 17 kilometrov oddaljeno obalo, kjer je morje globje in so se med plimo lahko vrnili v morske globine. Poginulim kitom pa bodo znanstveniki odvzeli vzorce tkiva, nato pa jim bodo priredili množični pogreb.
64 dolgoplavutih kitov pilotov je nasedlo na severni obali Avstralije, na plaži Anthony, kjer do tovrstnega dogodka ni prišlo prvič. Okoljevarstveniki so prepričani, da je reševanje olajšalo tudi dejstvo, da gre za razmeroma majhne kite, ki v dolžino v povprečju zrastejo do petih metrov. Dejansko sodijo ti ''kiti'' v družino delfinov, vendar naj bi bilo njihovo obnašanje bližje kitovemu.
Po besedah strokovnjakov za zaščito okolja je pravzaprav neverjetno, da je reševalcem sploh uspelo rešiti katerega od kitov, saj naj bi bilo to pri množičnih nasedih kitov izjemno težko. Reševalci sedaj upajo, da se bodo rešeni kiti pridružili ostalim v morju, čeprav možnost, da bodo ponovno nasedli, še vedno obstaja. Nekaterim rešenim kitom so zato nadeli sledilne naprave, da bodo spremljali njihov napredek.
V Avstraliji in na Novi Zelandiji kiti večkrat množično nasedejo med selitvami v arktične vode. Razlogi za nasednje velikega števila kitov hkrati pa ostaja skrivnost. Okoljevarstveniki med verjetnejše teorije uvrščajo predvsem to, da se kiti zmedejo oziroma zmotijo pri lociranju odmevov, morda zaradi človeških dejavnosti v morju. Čeprav strokovnjaki in prostovoljci pogosto poskušajo rešiti nasedle kite, je bilo doslej uspešnih bolj malo poskusov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.