Tujina

Na Nizozemskem prve poroke homoseksualcev

Haag, 18. 01. 1998 10.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Na Nizozemskem je 1. januarja začel veljati zakon, ki omogoča vpis patnerske pogodbe med osebama istega spola štirinajst dni po objavi oklicev. Župana Amsterdama in Katsheuvela, mesta na severu Nizozemske, sta tako 15. januarja po polnoči lahko poročila dva lezbična para. V Katsheuvelu se je kot prva oženila znana nizozemska pevka Sugar Lee Hoper.

Prva civilna poroka lezbijk v Amsterdamu je potekala v miru brez novinarskih bliskavic. Na poročnem sprejemu pred usodnim "da" v salonih gala hotela Hilton sta namreč nevesti, 38-letna voznica tramvaja Anna in njena prijateljica, prav tako 38-letna gospodinja Irma, priredili novinarsko konferenco, ki so se je udeležili številni predstavniki mestnega in državnega političnega življenja. Poročno noč sta mladoporočenki preživeli v apartmaju hotela Yoko Ono, kjer je slednja prebila poročno noč z Johnom Lennonom.

Nova oblika zveze ne ustreza natanko poroki, saj novi pari nimajo povsem istih pravic kot heterospolni. Tako npr. ne morejo skupaj posvojiti otrok, ženske, živeče v "partnerstvu", pa je prepovedano umetno oploditi. Kakorkoli že, gre za vmesno stopnjo na poti k uzakonjenju civilnih porok homosekseksualcev: nizozemska vlada naj bi predlog tovrstnega zakona predstavila še pred do iztekom mandata zdajšnjega parlamenta 6. maja letos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20