V francoski Biarritz, kjer poteka zasedanje voditeljev sedmih najrazvitejših držav sveta (G7), je danes nepričakovano prispel iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif.
V Francijo je prispel na povabilo francoskega zunanjega ministrstva, pogovori z ameriško delegacijo pa niso predvideni, je na Twitterju sporočil tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Abas Musavi.
Kot so sporočili iz Elizejske palače, se bo Zarif ob robu zasedanja G7 sestal s francoskim zunanjim ministrom Jean-Yvesom Le Drianom.
Vodja iranske diplomacije je v francosko letoviško mesto prispel, da bi nadaljevali pogovore glede zadnjih ukrepov med predsednikoma Irana in Francije, je še navedel Musavi, s čimer je namignil na prizadevanja za rešitev mednarodnega jedrskega sporazuma.
Odnosi z Iranom so bili sicer ena glavnih političnih tem na pogovorih voditeljev G7. Gostitelj srečanja, francoski predsednik Emmanuel Macron, se je v prizadevanjih za omilitev napetosti s Teheranom v petek pred vrhom G7 v Parizu srečal z Zarifom, po telefonu pa se je pogovarjal tudi z iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem.
Za hitro pomoč državam, ki so jih prizadeli požari v amazonskem gozdu
Voditelji so se danes na zasedanju, ki ga spremljajo številni protesti, medtem dogovorili, da bodo čimprej pomagali državam, ki so jih prizadeli obsežni požari.
"Dogovorili smo se, da bomo čimprej pomagali državam, ki so jih prizadeli požari," je dejal Macron. Kot je povedal, vzpostavljajo stik z južnoameriškimi državami, šlo pa naj bi za "tehnično in finančno pomoč", vendar podrobnosti ni razkril. Ponovno je pozval k pomoči pri pogozdovanju.
Francoski predsednik je že pred začetkom vrha požare označil za mednarodno krizo in vztrajal, da o tem spregovorijo tudi svetovni voditelji. Zavzel se je za konkretno ukrepanje vseh držav v Biarritzu v sodelovanju z državami na območju Amazonije.
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je po močnem pritisku in pozivih evropskih voditeljev k ukrepanju za zaščito "pljuč sveta" v petek vendarle odobril napotitev brazilskih oboroženih sil v boj proti požarom.
Zaskrbljenost zaradi požarov, ki pustošijo amazonski pragozd, je danes izrazil tudi papež Frančišek in pozval k ukrepanju.
Na meniju tudi odnosi z Rusijo in sankcije proti Iranu
Voditelji bodo ob gospodarskih temah spregovorili tudi o nekaterih političnih vprašanjih, kot so odnosi z Rusijo, ki je bila leta 2014 izključena iz skupine po priključitvi ukrajinskega polotoka Krim, in protesti v Hongkongu.
Voditelji so se med sobotno večerjo, s katero se je uradno začelo zasedanje, strinjali o "okrepitvi dialoga in koordinaciji" glede obstoječe krize v odnosih z Rusijo. Vendar pa sedmerica meni, da je še prezgodaj za ponovni sprejem Rusije v skupino, ki bi znova postala G8, so navedli diplomatski viri.
Ameriški predsednik Donald Trump, ki bo prihodnje leto gostil vrh G7, je sicer nakazal možnost, da bi Rusijo znova povabili v skupino, ki jo ob ZDA sestavljajo Velika Britanija, Kanada, Francija, Nemčija, Italija in Japonska.
Na vprašanje o tej možnosti je Trump danes odgovoril: "Tega ne vem. Vsekakor je možno."
Med temami, ki naj bi jih načeli voditelji, bodo po napovedih tudi protesti v Hongkongu in zapletanje odnosov na indijski podcelini v zvezi z vprašanjem Kašmirja.
Zasedanje G7 spremljajo tudi protesti. V mestu Bayonne nedaleč od Biarritza je dopoldne več sto demonstrantov protestiralo proti okoljski politiki držav G7 in predsednika Macrona. Opozoriti želimo na Macronovo uničujočo podnebno politiko, so povedali na zborovanju in zahtevali konkretne ukrepe.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.