
Na območju kamboške severne meje s Tajsko, kjer je sporni tempelj Preah Vihear, so bile šole in templji začasno spremenjeni v zasilna zatočišča za tisoče razseljenih ljudi.

Tajska in Kambodža druga drugo obtožujeta za spopad, ki je na tajski strani zahteval najmanj tri, na kamboški pa osem življenj. Neposredna pogajanja izključujejo tako Tajci kot Kambodžani, z obeh strani pa prihaja precej nediplomatsko zmerjanje. Hun Sen je denimo tajskega premierja označil kot ''prevaranta'', medtem ko je njega tajski zunanji minister Kasit Piromya imenoval ''poredni deček'', ki ga je očitno treba okrcati po prstih.
Oba zunanja ministra sta na poti v New York, kjer bosta v ponedeljek varnostnemu svetu predstavila svoje videnje spora. Še vedno namreč ni jasno, kako so se spopadi sploh začeli.

Spor okoli hindujskega templja iz 11. stoletja se je v zadnjih letih razplamtel zaradi trenj v tajski notranji politiki, kjer prorežimske ''rumene srajce'' krepijo tajska nacionalistična čustva. Čeprav topovi že nekaj dni molčijo, sta obe strani poslali več vojaštva na območje spopadov, kar sicer kljub poročilom očividcem zanikajo tako tajski kot kamboški vojaški poveljniki.
Nekateri analitiki trdijo, da ''jastrebi'' v tajski vojski poskušajo ustvariti krizo, ki bi odnesla vlado, oziroma da poskušajo uprizoriti vojaški udar in odpovedati volitve, ki naj bi potekale to leto. Drugi pa pravijo, da je bilo za spopade krivo pomanjkanje komunikacije med državama, prav tako pa naj bi svoje v času zaostrenih odnosov naredilo izobešanje kamboške zastave in postavitev napisa ''To je Kambodža'' na spornem območju.
Julija 2008 je je bil templju priznan Unescov status svetovne zapuščine, čemur je Tajska nasprotovala, ker meja na ozemlju okoli templja ni bila nikoli določena.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.