Britanska sonda Beagle 2, ki je bila pogrešana od leta 2003, je bila opažena površju Marsa. Fotografiral jo je Nasin satelit Mars Reconnaissance Orbiter.
Sondo je na rdeči planet pred več kot desetletjem poslala Evropska vesoljska agencija (ESA), na Marsu bi morala pristati 25. decembra 2003, a so z njo izgubili stik, zato so predvidevali, da je bila uničena. A temu še zdaleč ni bilo tako.
Iz novih posnetkov je razvidno, da je Beagle 2 uspešno pristal na Marsu, a se solarni paneli niso dobro razprli. Prav zato ni stekla komunikacija z Zemljo in znanstveniki so ga odpisali.
Na fotografijah so razvidne svetle oblike, kar kaže, da so se nekateri paneli vendarle odprli. Ker slike še niso dovolj ostre, da bi natančno videli, kakšno je stanje sonde, so že naročili nove, natančnejše. Razvidna sta tudi padalo in pokrov sonde, kar pomeni, da je spust potekal pravilno.
''Ne gledamo mesta strmoglavljenja,'' je komentiral David Parker z britanske vesoljske agencije. ''Dobre dokaze imamo, da Beagle 2 počiva na površju Marsa. Posnetki sovpadajo z načrti pristanka, težave so nastopile pozneje,'' je dejal.
Beagle 2 je v vesolje odpotoval leta 2003 na Esinem plovilu Mars Express. Predvideno je bilo, da bo na površju pristal na božični dan, a po ločitvi od matičnega plovila z njim niso več vzpostavili stika. Mars Express še danes kroži okoli rdečega planeta.
Prvi namigi, da so našli Beagla, so prišli leta 2013, ko so na površju planeta znanstveniki zagledali nekaj bleščečega. In svetilo se je ravno na mestu načrtovanega pristanka.
Beagle 2 je sicer stal okoli 50 milijonov funtov, kar je za vesoljske misije precej poceni.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.