Po odmevni novici s strani ameriške vesoljske agencije Nasa, da je rover Curiosity po analizah rdeče oksidirane prsti prvič v zgodovini človeškega raziskovanja vesolja uspešno nabral tudi prvi vzorec skale, je svet obkrožila še bolj vznemirljiva novica. Znanstveniki so namreč v vzorcih izvrtane sedimentne kamnine na območju kraterja Gale identificirali žveplo, dušik, vodik, kisik, fosfor in ogljik – nekatere od ključnih kemičnih sestavin za življenje. "Temeljno vprašanje te misije je bilo, ali je Mars nekdaj nudil bivalno okolje. Glede na ugotovljeno, je odgovor da,“ je dejal Michael Meyer, vodja Nasinega programa na Marsu.
Podatki kažejo, da je na območju, ki ga je rover raziskoval, nekdaj tekla reka ali pa je stalo jezero, ki je nudilo vse pogoje za življenje mikroorganizmov. Drobnozrnati mulj sestavljajo glineni minerali, sulfatni minerali in druge sestavine, to okolje pa za razliko od drugih okolij na rdečem planetu ni preveč oksidativno, zelo kislo ali preveč slano, ugotavljajo strokovnjaki. Prisotnost kalcijevega sulfata v glini kaže na to, da je prst nevtralna oziroma le rahlo alkalna.
Znanstveniki so bili presenečeni, da so našli mešanico oksidiranih, manj oksidiranih in celo neoksidiranih kemikalij, ki zagotavljajo okolje, v kakršnem so mikrobi prisotni tudi na Zemlji. Na delno oksidacijo so sicer znanstveniki pomislili že ob vrtanju, ko se je izkazalo, da je kamnina siva in ne rdeča. "Curiosity je na misiji odkrivanja in raziskovanja, naša ekipa pa mani, da je pred nami v naslednjih mesecih in letih še veliko več zanimivih odkritij,“ je dejal znanstvenik John Grotzinger.
Rover Curiosity je na Marsu pristal lani avgusta in se nato odpravil na sistematično analiziranje planeta. Okrog 2,5 milijarde dolarjev vreden projekt je v glavnem namenjen iskanju sledi organskih spojin. Popolnoma samostojen laboratorij je sposoben analizirati snovi na Marsu, in to tudi dokazati.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.