Vodja protimigrantskega gibanja Naša domovina Laszlo Toroczkai je povedal, da bodo naloge Nacionalne legije "varovanje tradicije in učenje osnovnih vojaških veščin". Toroczkai je ob tem dejal, da nova skupina ni pravni naslednik Madžarske garde, a je dodal, da želijo nadaljevati njena "idealizem in altruizem". Po njegovih besedah bo Nacionalna legija igrala vlogo krovne organizacije za skupine s podobnimi interesi.
Po besedah voditelja gibanja naj bi imela Nacionalna legija pripravljeno pravno strategijo, če bi madžarske oblasti poskušale zaustaviti njeno delovanje. Za prihodnji teden je tudi napovedan marš skozi mesto Torokszentmiklos na vzhodu države, čeprav je policija shod prepovedala. Razlog za sklic zborovanja je serija fizičnih napadov, ki naj bi jih v mestu zakrivil pripadnik romske skupnosti. Toroczkai je konferenci za medije še povedal, da bo uradna ustanovitev Nacionalne legije potekala 1. junija v Szegedu.

Gibanje Naša domovina se tudi poteguje za 21 madžarskih sedežev v Evropskem parlamentu, a so mu raziskave javnega mnenja izmerile le dva odstotka podpore. "Braniti moramo našo kulturo. Spoštujem islam v Savdski Arabiji, toda Madžarska je krščanska država. Naše tradicije so krščanske tradicije," je v pogovoru za BBC dejal Toroczkai, ki je prepričan, da Evropska unija ne deluje v smeri zaščite evropske kulture.
Vince Szava, predsednik Madžarskega nacionalnega združenja za zaščito manjšin, je medtem obsodil napoved ustanovitve novih "paravojaških formacij" in izrazil upanje, da bodo oblasti Toroczkaijeve načrte zaustavile. "Preprečiti moramo razmah strank in organizacij, ki gojijo neonacistične ideje," je dejal Szava. Madžarske oblasti se za zdaj še niso uradno odzvale na napovedano ustanovitev Nacionalne lige.
Poskus pred desetimi leti zaustavilo vrhovno sodišče
Madžarsko prvostopenjsko sodišče je leta 2008 odredilo prepoved skrajno desničarskega gibanja Madžarska garda. Odločitev je decembra 2009 potrdilo tudi vrhovno sodišče, ki je zavrnilo pritožbo gibanja. Sodišče je prepoved utemeljilo z obrazložitvijo, da je gibanje s svojimi dejavnostmi izpričevalo rasno diskriminacijo, predvsem romske manjšine, in "prestopilo meje svobode izražanja". Vlada je nato tudi prepovedala nošenje uniform Madžarske garde, saj naj bi ta spominjala na uniforme fašistične stranke med drugo svetovno vojno. Člani Madžarske garde so v času svojega delovanja uprizarjali redne pohode skozi romska naselja, ki so jih pospremili z nasilnimi govori v bran madžarskemu narodu.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.