
Še pred začetkom poletja se v drugem največjem španskem mestu soočajo s hudim pomanjkanjem vode. V Barceloni tako sušne pomladi, kakršna je letošnja, ne pomnijo najmanj šest desetletji. Vodo morajo v mesto, kjer že leto in pol ni bilo daljšega deževja, dovažati z ladjami.
Prva je prispela iz okoli 100 kilometrov oddaljene Tarragone, na njej je bilo 19.000 kubičnih metrov pitne vode. To naj bi zadovoljilo dnevne potrebe 170.000 ljudi. Naslednjo pričakujejo iz Marseilla, pristala naj bi v naslednjih dneh. Sicer pa naj bi samo v maju v mesto vodo pripeljalo 63 ladij, poroča tiskovna agencija Reuters.

Mestne oblasti so že februarja lani sprejele vrsto ukrepov za varčevanje z vodo. Prepovedali so zalivanje parkov in vrtov ter pomivanje ulic. Zaprli so več vodnjakov, načrtovano posaditev dreves preložili za nedoločen čas, na plažah se ni več mogoče stuširati. Zdaj pa so ukrepe še zaostrili, kršiteljem pa zagrozili z visokimi kaznimi.
Prebivalci se znajdejo po svoje. "Zaradi omejevanja uporabe vode smo morali travo zamenjati z umetno. Je dražja, a jo lahko vsaj ohranjamo, saj je ni treba zalivati. Kazni se gibljejo od 300 do 3000 evrov, ne moremo si privoščiti, da bi nas ujeli. Podobno je z bazenom. Ne moremo ga izprazniti, kot počnemo vsako leto, saj ga potem ne bomo smeli znova napolniti,“ je pripovedovala 32-letna Sandra Tamborero. Omejitve se ji zdijo razumljive, a tudi zoprne. Vse skupaj pa lahko postane še veliko huje, če kmalu ne bo deževalo. Lahko se zgodi, da bodo omejili tudi porabo vode v gospodinjstvih.

Voda na Iberskem polotoku postaja vse bolj dragocena dobrina, politiki pa se ne uspejo dogovoriti, kako jo deliti. V Kataloniji je medtem njen nivo v zbiralnikih tako močno upadel, da je že zavladal preplah. Gladina se je znižala na petino. Če pade na 15 odstotkov ali manj, uporabo v gospodinjstvih odsvetujejo.
Glede na to, da se približuje poletje, najhujša suša šele prihaja. Vremenarji dežja še ne napovedujejo, zato prebivalcem ostaja le še upanje, da bodo nekako zdržali do maja prihodnje leto, ko bo začel delovati največji obrat za desalinizacijo v Evropi. Vsako leto naj bi pridelali 60 milijonov kubičnih metrov pitne vode, s čimer naj bi pokrili 20 odstotkov potreb petmilijonskega mesta. Sicer pa suša pesti tudi druge dele Španije.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.