Ljudje so se na Trgu revolucije, kjer se nahaja spomenik, začeli zbirati že pred sončnim vzhodom. Številni so s seboj prinesli cvetje, nekateri so celo jokali. Žalna slovesnost za dolgoletnim kubanskim predsednikom Fidelom Castrom se je začela s salvo iz 21 topov.
Spomenik Joseja Martina stoji na Trgu revolucije, kjer bo v torek potekala večja slovesnost v spomin na nekdanjega predsednika. Potem bo žara s pepelom štiri dni potovala po državi.

Pogreb bo v nedeljo
Fidela Castra, ki je umrl v petek v starosti 90 let, naj bi upepelili v soboto, prvi dan devetdnevnega žalovanja, ki so ga razglasile oblasti. Na Kubi so v znak žalovanja zastave spuščene na pol droga, prepovedana je prodaja alkohola, odpovedani so številni koncerti in druge prireditve, poročajo tuji mediji.
Pogreb bo v nedeljo v drugem največjem kubanskem mestu Santiago, kjer je Castro leta 1953 prvič poskušal zanetiti revolucijo, vendar mu ni uspelo. Šest let kasneje mu je uspelo strmoglaviti diktatorja Fulgencia Batisto.
Vzroka Castrove smrti niso sporočili, po neuradnih navedbah pa je že vrsto let bolehal zaradi težav na črevesju. Nazadnje se je v javnosti pojavil 13. avgusta ob praznovanju svojega 90. rojstnega dne.
Bele dame vlade ne bodo provocirale
Redek izraz nezadovoljstva, ki ga je vlada nekako tolerirala, je vsakodetenski nedeljski tihi protest žensk v belem. Ženske v belem v tišini po ulicah Havane po maši rimskokatoliške cerkve prosijo za izpustitev političnih zapornikov in za spoštovanje človekovih pravic, navaja BBC.
Tokratni protest so ženske v belem izpustile. "Ne želimo, da vlada to šteje kot provokacijo," je povedala vodja skupine Berta Soler in dodala, da "spoštujemo žalovanje drugih in ne bomo praznovali smrt človeškega bitja". Na Twiterju je skupina zapisala, da je "Fidel Castro umrl, Bog mu odpusti, mi mu ne bomo".
Kubanske oblasti sicer trdijo, da dame v belem plačujejo ZDA in da gre za desetletja "stara prizadevanja, da bi negativno vplivala na socialistično revolucijo". Političnih zapornikov v državi ni, zagotavlja vlada.

Zanesljiv prijatelj ali brutalen diktator?
Ob smrti iz sveta prihajajo mešani odzivi, ki so večinoma enotni v oceni, da je Castro poosebljal kubansko revolucijo. Njegovi podporniki sicer trdijo, da je Kubo vrnil ljudem, nasprotniki pa ga obtožujejo zatiranja opozicije. Številni svetovni voditelji so se Castru poklonili. Ruski predsednik Vladimir Putin ga je opisal kot "zanesljivega in iskrenega prijatelja", kitajski predsednik Xi Jinping pa je dejal, da je njegovo ljudstvo "izgubilo dobrega, pravega tovariša".
Nekdanji voditelj Sovjetske zveze Mihail Gorbačov je dejal: "Fidel je vstal in okrepil svojo državo v najtežjem času ameriške blokade, ko je bilo nanj ogromno pritiska." Kanadski premier Justin Trudeau je s svojo izjavo, ko je Castra opisal kot izrednega vodjo in kontroverzno osebnost, ki pa je pomembno izboljšal izobraževalni in zdrastveni sistem na Kubi, na družbenih omrežjih sprožil pravo besedno vojno.
Na drugi strani je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump povedal, da je bil Castro "brutalen diktator". Naš predsednik države Borut Pahor je že povedal, da se pogreba ne bo udeležil, medtem ko iz kabineta predsednika vlade še niso sporočili, ali se bo pogrebne slovesnosti udeležil Miro Cerar.
Juncker tarča kritik zaradi besede "junak" v odzivu na smrt Fidela Castra
V Bruslju še vedno odmeva odziv predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja na smrt nekdanjega dolgoletnega kubanskega predsednika Fidela Castra. "S smrtjo Fidela Castra je svet izgubil človeka, ki je bil za mnoge junak," se je v soboto odzval Juncker. "Fidel Castro ostaja ena od revolucionarnih osebnosti 20. stoletja. O njegovi zapuščini bo sodila zgodovina," je med drugim še zapisal.
Evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström pa je v svojem odzivu na Twitterju v soboto zapisala: "Fidel Castro je bil diktator, ki je 50 let zatiral svoje ljudi. Čudno je slišati vse te poklone v današnjih novicah."
Češki novinar je na primer danes komisijo vprašal, zakaj Juncker v izjavi pri izbiri besed "junak za mnoge" ni upošteval zgodovinske izkušnje vzhodnoevropskih članic unije, glede na to, da je Fidel Castro podprl sovjetsko invazijo Češke leta 1968.
V Evropski komisiji so na vprašanje odgovorili z besedami, da je to osebna sodba novinarja, da se je Juncker odločil za "uravnoteženo" mnenje o zgodovinskem pomenu Fidela Castra in da se je tudi ameriški predsednik Barack Obama odzval podobno.
"Če želite namigniti, da bi šel Juncker na ulice plesat od veselja ... Tega seveda ne bi storil, saj je krščanski demokrat. In tega nikoli ne počne, ko nekdo umre," je še pripomnil glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
Ko je novinar vztrajal z vprašanjem, zakaj je Juncker izbral besedo "junak", pa mu je govorec komisije odvrnil, da napačno navaja besede predsednika komisije, saj ta v izjavi ni zapisal, da je bil Fidel Castro "junak", temveč da je bil "junak za mnoge".
Junckerjev odziv odmeva tudi v zahodnoevropskih medijih. Na primer, v mnenjskem članku, objavljenem na spletni strani časnika La Libre Belgique, piše, da je Junckerjev odziv "grozen" in "osupljiv" ter odmev "proletarske romantike" in žalitev žrtev kastrizma.

Trump napoveduje poslabšanje odnosov s Kubo
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je danes, ko so se na Kubi začele žalne slovesnosti za umrlim očetom revolucije Fidelom Castrom, zagrozil, da se bodo odnosi z ZDA poslabšali, če ne bo napredka pri človekovih pravicah in odpiranju ekonomije.
Fidel Castro je leta 2006 predal oblast v roke svojemu nekaj mlajšemu bratu Raulu, ki je konec leta 2014 s predsednikom ZDA Barackom Obamo začel pot v smeri normalizacije odnosov. Obama je naredil vse, kar je bilo v njegovi moči, za popolno normalizacijo pa je potreben ukrep kongresa. To je odprava embarga oziroma sankcij, ki so jih ZDA uvedle zaradi premika Kube v komunizem.
Raul Castro je začel uvajati nekatere reforme in malce ublažil pritisk na disidente, vendar pa analitiki ocenjujejo, da kaj več ni mogel storiti. Tudi zaradi "velikega brata" v ozadju. Smrt 90-letnega Fidela Castra, ki jo je Havana naznanila v noči na soboto, je kubanska emigrantska skupnost v Miamiju sprejela s spontanim rajanjem in proslavami.
Obama je poslal sožalje družini, Trump pa poudaril, da je umrl surov diktator. V ponedeljek je nadaljeval s pritiskom, ki ga je napovedoval skozi kampanjo. Trump ni bil avtomatično proti izboljšanju odnosov s Kubo, vendar pa je govoril, da mora komunistična oblast na Kubi dati več koncesij glede človekovih pravic in ekonomije. To je v ponedeljek ponovil na Twitterju z grožnjo, da bo dosedanji napredek v smeri normalizacije odpravil, če Kuba ne bo ponudila več.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.