Vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi, general James Jones, je povedal, da imajo mednarodne mirovne sile na Kosovu (Kfor) položaj popolnoma pod nadzorom. Jones je dodal še, da bo okrepitev sil Kfor s pomočjo Francije, Nemčije in Italije omogočila učinkovitejšo zaščito nealbanskega prebivalstva ter njihovih domov in cerkva. Vlada SČG je na današnjem zasedanju sicer razglasila nedeljo za dan žalovanja v spomin na žrtve nasilja na Kosovu. Na isti dan bodo v kosovski vasi Čabra pokopali tri albanske otroke, ki so se pred dnevi utopili v reki Ibar. Njihova smrt je bila povod za nov izbruh nasilja v pokrajini, zato bodo enote Kfor in Unmik pred pogrebom iz bližine pokopališča evakuirale vse Srbe.

Sile Kfor so po izbruhu nasilja napovedale okrepitev svojih vrst, tako da je danes na Kosovo prispelo še 58 dodatnih vojakov iz Avstrije. Skupno naj bi do nedelje v pokrajino, kjer je že 17.500 vojakov iz mednarodnih enot, prispelo še 90 avstrijskih vojakov, s čimer se bo njihovo število na Kosovu povečalo na 600. Civilna uprava Kosova je sicer preventivno iz Kosova v SČG premestila vse svoje uslužbence srbske narodnosti, sicer pa Unmik ostaja v pokrajini.
Oglasil pa se je tudi tiskovni predstavnik policije misije ZN na Kosovu (Unmik) Derek Chappel, ki je povedal, da so njihove enote začele preiskovati zadnje dogodke na Kosovu, razmere na Kosovu pa si bo prihodnji teden osebno ogledal tudi generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer, ki bo v pokrajino pripotoval v ponedeljek.

Sicer pa na Kosovu še vedno ni vse tako, kot bi moralo biti. V večjih srbskih krajih pred vsako hišo stoji po en Kforjev vojak, Srbe iz manjših vasi, ki jih je še posebno težko varovati, pa Natove enote evakuirajo v svoje vojašnice. V prištinskem oporišču, kjer so nastanjeni Britanci, je tako prišlo do pretepa med Srbi in vojaki. V severnem delu Kosovske Mitrovice pa so Srbi blokirali policijsko postajo in tako izsilili, da so francoski pripadniki Kforja iz svoje vojašnice v albanskem delu srbske begunce preselili v srbski del mesta. V južni polovice Mitrovice, kjer Kfor nima nobene oblasti, še naprej veljajo izredne razmere. Večina od 100 tisoč kosovskih Srbov zahteva, da jih evakuirajo kar v Srbijo, kar Kfor zavrača, saj za to nima dovolj vojakov, posamičnega odhoda pa zaradi visokega tveganja prav tako ne dovoli.
Več sto razseljenih nealbanskih prebivalcev s Kosova pa je v vasi Berane protestiralo proti albanskemu nasilju na Kosovu. V Beranah živi okoli 2500 razseljenih Srbov, Črnogorcev in Romov s Kosova.
Ubitih 28 ljudi
Predstavnik civilne uprave ZN na Kosovu UNMIK za Kosovo in Metohijo pa je sporočil, da je v v srbsko-albanskem nasilju, ki je izbruhnilo v sredo, umrlo 28 ljudi, več kot 600 ljudi je bilo ranjenih, 22 jih je v kritičnem stanju. Med ranjenimi je okoli 60 vojakov Kfor in več kot sto policistov. Požganih je bilo okoli 100 srbskih hiš ter najmanj 25 pravoslavnih cerkva in samostanov. Na stotine kosovskih Srbov se je zateklo v oporišča Kfor v Prištini, Kosovski Mitrovici in drugih kosovskih mestih, nekateri pa so zatočišče poiskali v Srbiji.
Kfor ostaja v polni pripravljenosti
Sile Kfor kljub umiritvi razmer ostajajo v polni pripravljenosti. Vojaki nadzorujejo ceste, ki vodijo v Prištino, še posebej pa magistralno cesto med Prištino in Skopjem, ki je danes znova odprta za promet. Omenjeno cesto je od 16. marca blokiralo lokalno srbsko prebivalstvo.