
Napad v Goraždevcu se je zgodil v sredo, le uro po prihodu novega vodje misije Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Harrija Holkerija na tridnevni obisk v pokrajino, kjer bo položaj sicer uradno prevzel septembra. Holkeri je že obljubil, da bosta misija UNMIK in KFOR storila vse, kar je mogoče za prijetje morilcev iz Goraždevca.
Živković in Čović na pogrebu v Goraždevcu
Srbski premier Zoran Živković in Nebojša Čović, podpredsednik vlade in vodja državnega koordinacijskega centra za Kosovo, sta se udeležila ločenih pogrebov dveh srbskih mladostnikov, ki so ju neznanci v sredo ubili med kopanjem v reki Bistrica pri kosovski vasi Goraždevac. Pogreba so se udeležili tudi politični predstavniki Srbov na Kosovu, predstavniki UNMIK, predstavniki sil Kfor ter več sto meščanov.
Živković je med priložnostnim nagovorom od Albancev zahteval, naj prevzamejo svoj del odgovornosti za zločin v Goraždevcu, od albanskih politikov pa, da naj poskrbijo za varnost ljudi. Srbski premier je očital mednarodnim silam, "ki so prevzele odgovornost za življenja in varnost prebivalcev, da niso izpolnile niti dela svojih obveznosti".
Živković se je pred tem srečal tudi z novim vodjo misije UNMIK Holkerijem . Ob tem je poudaril, da je zadovoljen s prvimi vtisi o Holkeriju, ki je "resen človek" in je "prišel na Kosovo z resnimi nameni, brez ekshibicijskih napovedi, ki so bile značilne za njegove predhodnike". Dejal je, da se je po koncu vojne na Kosovu 10. junija 1999 v osmih dneh v pokrajino vrnilo "120 odstotkov" albanskih beguncev, v minulih štirih letih pa le dva odstotka Srbov in pripadnikov drugih narodnih manjšin.
Čović je po srečanju s Holkerijem povedal, da sta z Živkovićem sogovorniku pojasnila stališče Beograda, da se je treba reševanja celotnega problema Kosova lotiti potrpežljivo, modro in na podlagi medsebojnega spoštovanja.
Obsodbe nove eskalacije nasilja na Kosovu

ZDA so v četrtek obsodile zločin v vasi Goraždevac na zahodu Kosova, kjer so neznanci v sredo ubili dva srbska mladostnika, štiri pa ranili. Po mnenju State Departmenta, gre za "grozovito dejanje", ki so ga zagrešili sovražniki miru.
Tudi Varnostni svet Združenih narodov je izrazil "globoko zaskrbljenost, ker se štiri leta po konfliktu na Kosovu še vedno dogajajo takšni brutalni incidenti". "Takšni incidenti ogrožajo predstavo o Kosovu v očeh mednarodne skupnosti," so sporočili z varnostnega sveta.
Varnostni svet je v četrtek za zaprtimi vrati razpravljal o zahtevi SČG za sklic izredne seje po incidentu v Goraždevcu. Izredna seja bo v primeru, da bo zahteva Beograda sprejeta, najverjetneje sklicana v začetku prihodnjega tedna.