Danska na mizo ni dala predloga za sporazum o zmanjšanju izpustov toplogrednih pkinov, o katerem naj bi se pogajali na podnebni konferenci v Köbenhavnu, je povedal premier te države Lars Lokke Rasmussen. Kot je dejal, se trenutno pogovarjajo o več predlogih, šele pozneje pa bodo sestavili kompromisnega, ki ga bodo predstavili na najpomembnejšem okoljskem vrhu po Kjotu. Glavni cilj je preprečiti dvig povprečne temperature za več kot dve stopinji v primerjavi s predindustrijskimi časi.
Se je pa agencija Reuters dokopala do besedil danskih osnutkov. V njih piše, da bi morali po svetu izpuste toplogrednih plinov do leta 2050 glede na leto 1990 morali zmanjšati za 50 odstotkov, pri čemer bi jih morale razvite države za kar 80 odstotkov.
Danski premier je dejal, da si bo prizadeval za pet do osem strani dolg politični sporazum, ki bo zavezujoč za vse države, ki bodo pristopile k podpisu sporazuma. Predlaga tudi skrajni rok za prevod sporazuma v nacionalne jezike, to naj bi se zgodilo do konca leta 2010. Pomembna točka je tudi, da morajo države pri reševanju planeta sodelovati.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v nedeljo v kitajskem mestu Nanjing izjavil, da mora mednarodna skupnost narediti več, da bi zagotovila sklenitev dogovora o podnebnih spremembah prihodnji teden v Köbenhavnu. Barroso je dejal, da sta na večerji s kitajskim premierjem Wen Jiabaom govorila o kitajski ponudbi za zmanjšanje izpustov na enoto BDP za 40 do 45 odstotkov do leta 2020 glede na leto 2005.
"Seveda sem kitajske in vse naše ostale partnerje pozval, naj preučijo zunanje meje svojih stališč," je dejal Barroso. "Na kocki je zelo pomembna stvar: prihodnost našega planeta," je dodal. "Lahko se pogajamo drug z drugim ... vedno lahko razpravljamo o odstotkih ... vendar se ne moremo pogajati o fiziki, ne moremo se pogajati o zakonih narave, znanost nam pravi, da je zvišanje temperature za dve stopnji Celzija največ, kar lahko sprejmemo," je poudaril Barroso.
Predlog ni mogoč brez Kitajske
Predsedujoči EU švedski premier Frederik Reinfeldt je danes po vrhu EU-Kitajska v Nanjingu izjavil, da podnebnih sprememb ni mogoče preprečiti brez Kitajske. "Podnebnega izziva za človeštvo ne moremo rešiti, ne da bi Kitajska prevzela vodenje in odgovornost," je dejal po srečanju s kitajskim premierom Wen Jiabaom.
“Doslej smo bili prepričani, da globalna prizadevanja za ublažitev (podnebni sprememb) niso dovolj ... treba je narediti več," je dejal Reinfeldt. Švedski premier v izjavi za medije sicer ni omenil kitajske ponudbe za upočasnitev rasti izpustov toplogrednih plinov.
'Uspeh je na vidiku'
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v petek izrazil optimizem pred podnebno konferenco, ki se bo 7. decembra začela v Köbenhavnu. Poudaril je, da je "uspeh na vidiku". "Ne sme nam spodleteti. V Köbenhavnu je uspeh na vidiku. Ta trenutek moramo izkoristiti za dosego dogovora," je izjavil Ban, pri tem pa vse predsednike držav in vlad pozval, naj se podnebnega vrha udeležijo. Generalni sekretar ZN je izrazil prepričanje, da bodo pogajanja v danski prestolnici omogočila sprejem močne deklaracije.
Upi glede uspeha konference so se okrepili v zadnjih dneh z napovedjo ZDA in Kitajske o zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov. Ameriški predsednik Barack Obama naj bi v Köbenhavn prišel s srednjeročno zavezo o 17-odstotnem zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov do leta 2020 glede na leto 2005 in z dolgoročnim ciljem 80-odstotnega zmanjšanja emisij do leta 2050.
V Köbenhavnu bo med 7. in 18. decembrom velika mednarodna podnebna konferenca, katere cilj je doseči ambiciozen globalni dogovor o nasledniku Kjotskega protokola, ki sedaj ureja zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov na globalni ravni in se izteče leta 2012. Problem Kjotskega protokola je predvsem dejstvo, da ga niso ratificirale ZDA, obenem pa k boju proti podnebnim spremembam ne zavezuje držav v razvoju, temveč le 37 industrializiranih in tranzicijskih držav.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.