Japonski cesar Akihito, ki danes šteje 85 let, je cesarski prestol zasedel januarja 1989 po smrti svojega očeta, cesarja Hirohita. S tem je postal 125. cesar in prvi po 200 letih, ki bo abdiciral – nazadnje se je to zgodilo leta 1817, ko je odstopil cesar Kokaku.
Akihito se s prestola umika predvsem zaradi zdravstvenih razlogov, menda pa tudi zato, ker tudi njegov naslednik, sin Naruhito, ni več najmlajši (drugo leto bo dopolnil 60 let). S tem, ko sestopa s prestola, se končuje obdobje heisei, kar pomeni vzpostavljanje miru. Začenja se obdobje reiwa, ki ga je za nas razložil doktor robotike Ivan Godler, ki že več kot 30 let živi na Japonskem. To se bo uradno zgodilo 1. maja.

Akihito je že sredi marca začel z različnimi slovesnostmi in rituali pred abdikacijo, v torek pa se bo na tradicionalnem obredu v cesarski palači v Tokiu odrekel prestolu krizantem. V drugi polovici aprila se je na primer z ženo Mičiko odpravil na tridnevno romanje do enega najpomembnejših šintoističnih svetišč Ise Jingu. Pri tem je s seboj nosil meč in dragulje, ki jih bo podedoval tudi Naruhito. Skupaj z ogledalom to sestavlja cesarske insignije, domnevno stare več kot tisočletje, ki so pripadale boginji Sonca Amaterasu Omikami. Ta je mitična prednica cesarske družine in ji je posvečeno tudi svetišče, ki ga je obiskal japonski cesar.
Danes se tako začenja t. i. zlati teden, v katerem se zvrsti vrsta državnih praznikov, letos pa so v luči pomembne spremembe slavje podaljšali na deset dni.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.