V SDS so zavrnili današnje poročanje reškega časnika Novi list, ki je med drugim zapisal, da bi nova slovenska vlada, ki jo bo najverjetneje vodil vodja opozicije Janez Janša, vnovič lahko zapletla vstop Hrvaške v EU. V SDS so poudarili, da je "pripisovati nekakšne nacionalistične vladne ukrepe stranki, ki je v opoziciji, neresno in nedostojno".
V SDS so v sporočilu za javnost v odzivu med drugim poudarili, da niso nacionalistična stranka. Izpostavili so tudi, da leta 2009 hrvaških pogajanj z EU ni blokirala Janševa, ampak vlada Boruta Pahorja.
Pahor je po mnenju SDS nato v trenutku pritiska in panike popustil in s hrvaško premierko Jadranko Kosor podpisal za Slovenijo neugoden arbitražni sporazum, ki mu je hrvaški parlament celo dodal enostransko izjavo, da Slovenija nima pravice do lastnega teritorialnega izhoda na odprto morje.
SDS je javno in argumentirano nasprotovala temu sporazumu, danes pa ugotavlja, da sporazum velja in da ga ni mogoče preprosto odpovedati, so še zapisali v stranki. Poudarili so tudi, da SDS ne bi v nobenem primeru kršila mednarodnih pogodb.
"Pač pa je opozarjala in še vedno opozarja, da je arbitražni sporazum pomanjkljiv in krivičen, in da utegne prihodnosti vplivati na poslabšanje slovensko-hrvaških odnosov. Če bi po volitvah sodelovala v slovenski vladi, bi SDS poskušala v dialogu s hrvaško vlado doseči umik hrvaških ukrepov, ki postavljajo Slovenijo v neenakopraven položaj in ki celo predpostavljajo apriorno inferiornost Slovenije glede dostopa do mednarodnih voda."
Na Hrvaškem se bojijo Janševe vrnitve
S tem ko se korak za korakom ruši koalicija premierja Pahorja, se povečuje zaskrbljenost, da bi nova slovenska vlada, ki jo bo najverjetneje vodil sedanji vodja opozicije Janez Janša, vnovič lahko zapletla vstop Hrvaške v EU, piše reški Novi list. Kot dodaja, bodo izidi slovenskega referenduma o članstvu Hrvaške negotovi.
Slovenske ozemeljske zahteve bodo lahko vnovič ovira za Hrvaško, glede na to, da bo ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe prišla na dnevni red v Sloveniji, preden bo znana odločitev arbitražnega sodišča, piše reški časnik.
Navaja, da bo za ratifikacijo pogodbe potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru, kar bo skoraj nemogoče, preden bo Slovenija vedela, ali je dobila izhod na odprto morje, zaradi katerega je slovenski politični vrh pred dvema letoma tudi blokiral hrvaška pogajanja.
Da bi Hrvaška vnovič lahko postala žrtev slovenskega izsiljevanja, opozarjajo hrvaški strokovnjaki, medtem ko slovenski poudarjajo, da se bo v takšnih razmerah težko izogniti referendumu o hrvaški pristopni pogodbi v Sloveniji, poudarja časnik.
Ne glede na sedanjo otoplitev odnosov med državama, je izid takšnega referenduma, ki bo vnovič podžgal nacionalistično retoriko, vedno vprašljiv. Takrat bo na oblasti najverjetneje Janša, ki vodi politično opcijo nasprotnikov arbitražnega sporazuma, ocenjuje Novi list. Dodaja še, da to možnost omenjajo tako raziskovalci londonskega časnika The Economist kot nemški Der Spiegel.
"Slovenska desnica ne more več izničiti arbitražnega sporazuma niti umakniti podpisa, ravno zato pa pritisk lahko prestavijo na referendum o hrvaški pristopni pogodbi," ob tem še poudarja Novi list.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.