Na Hrvaškem danes praznujejo dan zmage in domovinske hvaležnosti ter dan hrvaških veteranov v spomin na operacijo Nevihta leta 1995. Osrednja državna slovesnost je bila v Kninu, zbrane pa sta nagovorila hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik države Ivo Josipović. Slednji je spomnil, da so bili med vojno storjeni zločini tudi nad Srbi.
Kosorjeva je v svojem govoru med drugim poudarila, da "brez Nevihte in brez poveljnikov, ki so jo vodili, danes ne bi bili tu in ne bi imeli česa slaviti". Ob tem je pozdravila vojne veterane in generale, še posebej Anteja Gotovino in Mladena Markača, ki sta bila aprila na haaškem sodišču obsojena na dolgoletni zaporni kazni.
Kot je še dejala, ne bodo nikoli pristali na to, da se dvomi v hrvaške zmage, saj je resnica ena sama – "Nevihta je bila zmagovita in pravična operacija v čast Hrvaški, v čast Vukovarja, Škabrnje in Dubrovnika". Ponovila je, da je Hrvaška vodila obrambno, osvobodilno in upravičeno vojno proti zločinskemu podvigu Slobodana Miloševića in njegovih sodelavcev.
Premierka, ki je v Kninu požela večminutni aplavz, je še zatrdila, da je Hrvaška ne glede na vse, kar je preživela, pripravljena na sodelovanje in sobivanje s svojimi sosedami in je ponosna na svoje manjšine. A kot je poudarila, "naši sosedi morajo razumeti, da so bili tu zlomljeni zobje tiranu in njim odprta evropska pot".
"Naši generali so bili častni ljudje"
Predsednik sabora Luka Bebić je v svojem govoru med drugim spomnil na vizionarsko vodstvo prvega predsednika samostojne Hrvaške Franje Tuđmana in med drugim dejal: "Naši skrivni sovražniki mislijo, da se bomo sramovali svojih zmag, a naši generali so bili častni ljudje in so vodili častne hrvaške oborožene sile."
Josipović je po drugi strani spomnil, da se je treba z žalostjo spomniti vsake nedolžne žrtve in obsoditi vsak vojni zločin. A kot je izpostavil, se operacije Nevihta ne sme postavljati pod vprašaj zaradi "nečastnih dejanj posameznikov, odgovornih za zločine nad Srbi".
Poudaril je, da se Nevihte ne spominjajo "zato, da bi slavili vojno, temveč mir in svobodo, ki ju je prinesla zmaga". "To je priložnost, da se spomnimo ubitih, ranjenih in izginulih," je dejal. Zahvalil se je tudi civilistom, ki so doprinesli k zmagi, ter spomnil, da so pri obrambi in osvoboditvi Hrvaške sodelovale tudi številne manjšine, vključno s Srbi.
Slovesnost je potekala na kninskem stadionu Dinara, kjer se je med drugim zbralo 1200 pripadnikov hrvaške vojske, veteranov ter pripadnikov hrvaškega notranjega ministrstva. Prvič doslej se je ob tem javnosti predstavila formacija bojnih skupin EU, v katerih v okviru skupne varnostne in obrambne politike EU sodeluje Hrvaška.
Državni vrh je v Knin sicer prispel že v četrtek, ko so z odkritjem velikanskega spomenika Nevihta 95 začeli praznovati obletnico zmagovite hrvaške vojaške operacije.
5. avgusta 1995 so hrvaške sile vstopile v Knin, ki je bil od leta 1990 središče srbskega upora proti neodvisni hrvaški državi v mejah, ki jih je imela kot jugoslovanska republika. V operaciji Nevihta je sodelovalo približno 200.000 hrvaških vojakov, ki so v nekaj dneh osvobodili približno petino državnega ozemlja ob svoji vzhodni meji z BiH.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.