Po navedbah časnika Jutarnji list je država zgolj lani M Sanu plačala 450 milijonov kun (60 milijonov evrov), ta pa je prek svojih podružnic v Srbiji, BiH in Makedoniji lani nakazal 300.000 evrov na račun podjetja Alia savjetovanje, ki je v lasti nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja.
Hrvaška policija preverja vse pogodbe, ki jih je M San dobil na podlagi javnih razpisov. Med drugim preiskujejo dokumentacijo v Hrvaški poštni banki, hrvaškem elektrogospodarstvu ter ministrstvih za kmetijstvo in znanost, kot tudi v vladni agenciji za "elektronsko Hrvaško", dodaja zagrebški časnik. M San je posloval tudi s hrvaško carino, Podravko, hrvaškimi železnicami in ministrstvom za morje, promet in infrastrukturo.
Časnik še izpostavlja, da je hrvaški kmetijski minister Petar Čobanković leta 2009 podpisal štiri pogodbe s sestrskim podjetjem M Sana, King ICT, v vrednosti približno dveh milijonov evrov, in sicer brez javnega razpisa. Na eno od omenjenih pogodb za računalniške storitve naj bi se pritožila tudi ameriška družba Hewlett-Packard.
Po navedbah Jutarnjega lista je policija tako podrobno preiskavo kot tokrat pri M Sanu doslej sprožila le v primeru Fimi-medie, oglaševalske družbe, prek katere naj bi z denarjem iz javnih podjetij in ministrstev polnili črne sklade HDZ. "Na podlagi tega je možno sklepati, da tožilstvo in policija, poleg suma podkupnine Sanaderju, sumita tudi na razširjeno korupcijo v vladnih resorjih in podjetjih," poudarja časnik.
Omenja tudi, da je M San veliko poslovno rast zabeležil prav v času premierja Sanaderja in je med letoma 2008 in 2009 zabeležil 30-odstotno zvišanje prihodkov. Le četrtina prihodkov je bila dosežena na tujih trgih, tri četrtine pa so posledica pogodb z ministrstvi in vladnimi podjetji, sklene časnik.
M San je sicer zasebna družba, ustanovljena leta 1995. Do leta 2001 se je prebila na vodilno mesto na trgu računalniških storitev na Hrvaškem. Takrat je tudi Krstičević postal član uprave.
Medtem se je s sporočilom za javnost odzvala uprava družbe, ki je poudarila, da so pripravljeni sodelovati s preiskovalci. Potrdili so, da je bil Sanader eden izmed njihovih svetovalec, potem ko je odstopil s premierskega položaja, sicer pa da niso mogli vedeti, kaj se bo zgodilo z njim.
Zatrdili so tudi, da časnik pretirava s številkami, ko govori o vrednosti posameznih pogodb, omenjene pogodbe s kmetijskim ministrstvom pa da so podpisali na podlagi zakona o javni nabavi. Poudarili so, da so bile tudi ostale pogodbe v skladu z zakoni.
"Obžalujemo, ker z omenjenimi medijskimi napadi poskušajo škoditi M San skupini in omalovaževati strokovnost ter naporno delo več kot 1200 delavcev v distribuciji, sistemskih integracijah in kmetijstvu," se še zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.