
Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje (HZZO) je objavil, da je nekaj manj kot 3000 hrvaških zdravnikov v javnem sektorju lani prejelo honorarje od farmacevtske industrije v višini dobrih 28 milijonov kun (3,7 milijona evrov). To pomeni, da je v povprečju vsak zdravnik dobil več kot 1200 evrov. Še 6000 zdravnikov je od farmacevtov dobilo darila, na spletni strani piše časopis Slobodna Dalmacija.
HZZO je objavil, da so bili honorarji za zdravnike med 1000 kun in 400.000 kun (med 137,5 evra in 53.000 evrov).
V hrvaškem javnem zdravstvu je zaposlenih približno 12.000 zdravnikov, kar pomeni, da bi vsaj četrtina morala profesionalno sodelovati s farmacevtsko industrijo, kar je izjemno velika številka za tako majhen trg, kot je hrvaški, navaja splitski časnik.
Poleg tega, dodaja, je več kot polovica zdravnikov v javnem sektorju prejemala različna darila od farmacevtskih družb. Časnik zato piše o "plačancih v belih kombinezonih".
Znanstveno sodelovanje ali korupcija?
Največji problem je v tem, da HZZO nima natančne evidence, za kaj so zdravniki dobili denar – ali gre za znanstveno sodelovanje, sodelovanje zdravnikov v oglaševalskih kampanjah farmacevtskih podjetjih ali za navadno korupcijo.
Časnik navaja, da na Hrvaškem izvajajo le nekaj več kot 130 medicinskih raziskav, ki jih financira farmacevtska industrija, kar pomeni, da znanstveno sodelovanje ne more zajemati 3000 zdravnikov.
Hrvaška farmacevtska industrija, predvsem podjetji Pliva in Belupo, je pojasnila, da sodelovanje pomeni tudi, da zdravniki pišejo o boleznih in zdravljenju na spletnih straneh družb.
Slobodna Dalmacija trdi, da za spletne strani farmacevtske industrije na Hrvaškem dela približno 400 zdravnikov.
Zato se sprašuje, kakšne storitve ponuja slaba četrtina hrvaških zdravnikov farmacevtski industriji, in se ob tem spominja velikih korupcijskih afer v hrvaškem zdravstvu.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.