Na severnem delu Grenlandije se je s Petermannovega ledenika odlomila 120 kvadratnih kilometrov velika ledena gora. Kosi ledu se od ledenikov odlomijo po naravni poti, toda takšne količine, kot so se s Petermannovega ledenika odlomile v zadnjih letih, so po mnenju strokovnjakov nenavadne. Že leta 2010 se je iz istega ledenika "odkrušil" ledeni otok v velikosti 250 kvadratnih kilometrov, so zapisali na BBC.
Medtem ko znanstveniki ameriške vesoljne agencije Nasa pravijo, da gre za pomemben dogodek, gredo nekateri raziskovalci še dlje in menijo, da se dogajajo dramatične spremembe. "V zadnjih 150 letih še nismo videli tako hitrih in velikih sprememb," je dejal oceanograf Andreas Muenchow iz univerze Delaware v ZDA, ki pa dodaja, da je še prezgodaj, da bi za dogodek krivili globalno segrevanje.
Severozahodna Grenlandija in severovzhodna Kanada se po njegovih podatkih segrevata več kot petkrat hitreje od preostalega sveta. "Nekatere spremembe so dramatično vidne, kot je na primer odlom ledene gore. Druge, morda veliko pomembnejše, pa velikokrat niso vidne," je še zapisal Muenchow. Toda samo lomljene ledenih gora nima vpliva na morebitni dvig gladine morja, saj je led že pred ločitvijo plaval na vodi.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.