Letošnja Nobelova nagrajenka za mir, Iranka Širin Ebadi, je več kot 100 tisoč nasprotnikov globalizacije pozvala, naj bolj pritisnejo na svoje vlade, da bi preučile svoje odnose z ameriško vlado.
Sicer pa so bile na četrtem socialnem forumu v ospredju tudi druge teme. Vsakodnevno je v svetu 3000 žensk in otrok žrtev trgovine z ljudmi, proti temu pojavu, ki prinaša velik dobiček, pa se je težko boriti, so opozorili udeleženci foruma.
Na ulicah Bombaja je medtem več kot tisoč moških in žensk, ki nudijo spolne usluge, protestiralo proti zlorabi in diskriminaciji, katerih žrtve so, in zahtevalo več pravic zase.
Trgovina z ljudmi je zelo razširjena v Nepalu, Bangladešu in Indiji, je povedala Wapna Gayed, ki dela kot prostitutka v bordelu v Kalkuti in je ustanovila organizacijo za pomoč ženskam. Mejo z Indijo vsako leto prečka od 5000 do 7000 nepalskih žensk in otrok. Obljubijo jim boljše življenje, ženskam pa, da se bodo bogato poročile ali dobile dobro delo. Žrtve končajo na ulicah Bombaja in Kalkute, kjer je med 50.000 in 150.000 nepalskih žensk in otrok žrtev trgovine z ljudmi.