Na pomoč ljudem, ki jih je prizadel tajfun Haiyan na Filipinih, je s podpornimi vojaškimi ladjami priplula ameriška letalonosilka USS George Washington. Poveljnik ameriških sil na Filipinih Paul Kennedy je dejal, da bodo pomagali kot še nikoli doslej. Na letalonosilki je 80 letal in helikopterjev ter 5000 mornarjev.
S prihodom letalonosilke so se kapacitete razpoložljivih helikopterjev za reševanje potrojile. Kennedy je izpostavil, da lahko helikopterji poleg reševanja na ogrožena območja vsak dan prepeljejo na tisoče litrov vode.
Na območju sta tudi dva rušilca ameriške mornarice, na poti pa je še več plovil ameriške vojske, ki naj bi filipinsko obalo dosegla v približno enem tednu. Aktivirana je bila tudi bolnišnična ladja USNS Mercy, ki pa bi lahko Filipine dosegla šele decembra.

Tudi številne druge države so obljubile denarno pomoč, pomoč v obliki hrane in zdravil in reševalnih ekip. Tudi japonska bo prispevala približno tisoč vojakov, je povedal obrambni minister Icunori Onodera.
Pet dni brez hrane in vode
Orla Fagan iz pisarne Združenih narodov za človekoljubno pomoč v Manili je dejala, da je po počasnem začetku dostava pomoči zdaj vse hitrejša. "Ljudje so jezni, so zaskrbljeni in pretreseni," je povedala.
Tajfun Haiyan je eden najmočnejših tajfunov, kar so jih vremenoslovci zabeležili v vsej zgodovini in so dosegli obalo. Prizadel je vzhodni in osrednji del Filipinov, kjer je porušil številne domove in ruval drevesa.
Številni prizadeti Filipinci so jezni na vlado zaradi prepočasne pomoči prizadetim predelom. Obupani prebivalci so na najbolj prizadetih območjih začeli kopati luknje in predirati podzemne vodovodne cevi, da bi prišli do pitne vode.
Predstavniki oblasti pa opozarjajo, da tako velike reševalne akcije na Filipinih še niso izvedli. Zadovoljni so s količinami dostavljene pomoči, dodajajo pa, da bodo naredili vse, kar bo potrebno, da pomoč doseže vse, ki jo potrebujejo.
Voditeljica oddelka Združenih narodov za človekoljubno pomoč Valerie Amos je ob obisku najbolj prizadetega mesta Tacloban dejala, da so bili tamkajšnji prebivalci brez vode in hrane kar pet dni. "Zagotoviti hitrejšo dostavo pomoči je naša prednostna naloga. Ljudje močno potrebujejo pomoč," je opozorila. Prebivalci si želijo mesto zapustiti, saj so razmere tam nemogoče. Pred mestno hišo je tako na primer nastal kup trupel žrtev, spravljenih v vreče.
"Na številnih območjih mesta je še vedno ogromno trupel. To je strašljivo," je povedal župan mesta Alfred Romualdez, ki dodaja, da ekipe z velikimi težavami opravljajo svoje delo. "S terena nam sporočijo, da je treba pobrati od pet do deset trupel, ko pa pridemo na kraj, ugotovimo, da jih je 40," pojasnjuje župan. Ob tem pravi, da bi potrebovali več ljudi in več opreme. "Ne moremo zjutraj na isti tovornjak nalagati trupel, nato pa z njim zvečer razdeljevati pomoč," pravi.
Streljanje v Taclobanu
Tajfun je med drugim poškodoval tudi letališče v Taclobanu, kljub temu pa ga že uporabljajo za dostavo pomoči. V mestu je tudi že filipinska vojska, ki jo je vlada tja poslala, da bi ohranjala red in mir, čeprav od tam že poročajo o širjenju splošne panike.

Včeraj so iz mesta poročali o streljanju, v trebuh pa naj bi bil zaboden najstnik. V nekaterih predelih so preživeli sami obnovili vodovod, gorivo pa so pobrali iz rezervoarjev na bencinskih servisih.
Predstavnik policije Reuben Sindac je povedal, da policija že nadzira ključne objekte in preprečuje plenjenje ter zagotavlja varnost pri dostavi pomoči.
Guverner province Cebu Hilario Davide je za britansko medijsko hišo BBC dejal, da ga plenjenje skrbi, želi pa si, da ga v Cebuju ne bo. "Dokler bodo ljudje vedeli, da sta voda in hrana na poti, bodo po mojem mnenju mirni, vendar pa seveda že poslušamo poročila, da postajajo nestrpni, še posebej na otokih, saj imajo občutek, da je pomoč zakasnjena," je povedal.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.