Victorju Vescovu, nekdanjemu marincu in raziskovalcu podvodnega sveta, je med osvajanjem rekorda s svojo odpravo uspelo doseči skoraj 11 kilometrov globine. S tem je s podmornico osvojil najgloblji poznani del Tihega oceana, poroča BBC.
Vescovo je s posebno podmornico, ki so jo zgradili z namenom, da prenese izjemen pritisk morskih globin, dno Marianskega jarka raziskoval štiri ure. Marianski jarek, ki leži na dnu severozahodnega Tihega oceana, velja za najgloblji del oceanov.
Vescovo je tretji človek, ki je s svojo odpravo osvojil to ekstremno globino. Znanstveni odpravi je uspelo preseči rekord svojih predhodnikov, ki so se potopili 10,972 kilometra, za 11 dodatnih metrov. Po navedbah njegove odprave se je 53-letnik večkrat potopil v Marianskem jarku. To je zdaj novi svetovni rekord.
Na prisotnost mikroplastike bodo testirali 'morska bitja' z odprave
Njegova ekipa pravi, da so med drugim odkrili tudi štiri nove vrste morskih bitij, ki so podobne kozicam. Prav tako so zbrali vzorce morskega dna in bitij, ki so jih našli tam. Najbolj pa jih je pretreslo, da je tudi na najnižji znani točki na morskem dnu viden vpliv človeškega onesnaženja s plastiko.
Med potopom je Vescovo odkril dva kosa človeških odpadkov, plastično vrečko in ovitke bonbonov.
Na 7000 metrih globine so videli žličastega črva, na 8000 metrov pa ribo vrste rožnata polževka. Prav tako so odkrili svetlobarvne skalnate izrastke, ki bi jih lahko ustvarili mikrobi, ter zbrali vzorce kamnin z morskega dna.
Na milijone ton plastike vsako leto konča v oceanih, malo pa je znanega o tem, kje plastika zaključi svoje potovanje. Znanstveniki bodo zato zdaj testirali morska bitja, ki so jih prinesli z odprave, in preverili, ali so v njih vidne sledi mikroplastike.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.