Že mogoče, da Costa Concordia ni več čudovita ladja za luksuzna križarjenja, a tistih, ki se zanimajo zanjo, ne manjka niti po tem, ko so nasedlo ladjo končno dvignili s čeri pred otokom Giglio in jo znova postavili pokonci.
Ladjo bodo spomladi odvlekli v eno od pristanišč, kjer naj bi jo nato razrezali. Kam natančno, še ni znano, med italijanskimi pristanišči pa naj bi zato potekal pravi boj.
Kot piše La Repubblica, naj bi se največji boj odvijal med pristanišči Piombino, Palermo in Genova.
Do končne odločitve bo trajalo še kar nekaj časa, odločali pa bodo predvsem podatki o globini vode, tehničnih značilnostih pristanišča in strokovni usposobljenosti kadrov. Ladja je namreč dolga skoraj 300 metrov, 50 metrov visoka in 35 metrov široka. V premičnem stanju je njen ugrez več kot 8 metrov.
Da bi dobili ladjo, so sicer v pristaniščih pripravljeni storiti marsikaj. V Genovi tako omenjajo poglobitev vstopa v pristanišče za okoli 20 metrov.
Je pa skoraj gotovo, da bo nesrečna Concordia svoj konec dočakala v Italiji, čeprav so se pojavljale tudi ideje, da bi jo odvlekli v Azijo. Razrez bi bil na primer v Indiji izjemno poceni, vendar menda zavarovalnice, ki jih je nesreča že tako močno udarila po žepu, ne želijo tvegati, da se na poti zgodi še kaj, kar bi še povečalo stroške odstranjevanja razbitine, ki so že tako dosegli 800 milijonov dolarjev, kar je več, kot je bila ladja vredna.
Preden bodo ladjo dokončno odvlekli, je sicer treba opraviti še marsikaj. Za začetek je treba ladjo dokončno stabilizirati, potapljači bodo tudi znova iskali trupli dveh pogrešanih potnikov, prav tako pa naj bi v prisotnosti predstavnikov državnega tožilstva odprli potniške kabine in okoli 1500 sefov s predmeti potnikov. Ko bo vsebina pregledana in popisana, naj bi najdeno vrnili potnikom.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je znotraj ladje za okoli 10 milijonov evrov nakita in denarja. Nekaj tega naj bi pripadalo potnikom, precej pa trgovinam na ladji. Prav tako je bilo na ladji več dragocenih umetniških del, vendar je njihovo stanje, potem ko je ladja ležala na boku 20 mesecev, precej vprašljivo.
A če je precej vrednosti na ladji, je še več vredna sama razbitina. Več sto milijonov evrov, ocenjujeta La Repubblica in Corriere della Sera. Poleg tega bo projekt razreza za več mesecev ustvaril več sto delovnih mest.
Razrez bo sicer zapleten, saj so ladje za križarjenja luksuzna mesta v malem, na katerih pa je tudi veliko strupenih snovi. Med drugim kurilno olje, hladilna tekočina iz klimatskih naprav, težke kovine ...
Izprazniti pa bo treba tudi hladilnike, v katerih so še vedno tone sadja in zelenjave, jajca, mleko, več kot tona piščančjega mesa, 8 ton govedine, 2 toni sira in skoraj 7.000 litrov sladoleda.
Kljub vsem stotinam milijonov, ki naj bi se skrivali v materialih, ki ladjo sestavljajo in jih bo večinoma mogoče prodati ali predelati za nadaljnjo uporabo, pa večina ocenjuje, da pretiranega dobička razrezana Costa Concordia ne bo prinesla – zaradi zapletenosti in stroškov postopka razreza.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.