Po napadih 11. septembra se je v ZDA začel lov na muslimane, ki niso imeli ameriškega državljanstva. Številne so zaprli brez obtožnice, nato pa jih po več mesecih izgnali iz ZDA. V večini primerov je šlo za nedolžne osebe, s tem ko so jih – po navadi zaradi kršitev imigracijske zakonodaje –, izgnali iz države, pa so se jih na nek način "znebili" in preprečili morebitne tožbe.
V omenjenem zaporu v Brooklynu so se zaporniški pazniki in policisti pogosto fizično in psihično izživljali nad zaporniki. Peterica zaprtih v Brooklynu se je zato odločila za tožbo, v okviru sojenja pa so prišle na dan zanimive podrobnosti glede ameriškega imigracijskega sistema.
Ameriški zvezni sodnik John Gleeson je med drugim ugotovil, da ima vlada po zakonu vso pravico, da zapira tako nezakonite kot tudi zakonite priseljence na podlagi rase, veroizpovedi in porekla. Pravico ima tudi, da jih zapre za nedoločen čas brez obtožnice in brez razlage. Sodnik je obenem sicer priznal, da vlada nima pravice do zlorab, zato je dovolil nadaljevanje tožbenega postopka.
Tožniki so se po sedmih letih sprijaznili s ponujenim in sprejeli odškodnino. 37-letni Yasser Ebrahim je za New York Times po telefonu iz Egipta povedal, da mu denar ne bo vrnil osmih mesecev, ki jih je skupaj s svojim bratom preživel v zaporu, vendar pa mu je dovolj zavlačevanja. Ebrahim bo dobil 250.000 dolarjev.
Odločitev ameriške administracije, da plača odškodnino, je malce presenetljiva, saj je konservativna večina ameriškega vrhovnega sodišča maja letos zavrnila tožbo Pakistanca proti nekdanjemu pravosodnemu ministru Johnu Aschroftu in direktorju FBI Robertu Muellerju, ker naj ne bi dokazal povezave med njunimi odločitvami in ukazi ter zlorabami, ki jih je pretrpel.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.