Osem let po napadu na Svetovni trgovinski center (WTC) in demoniziranju podobe muslimanov se je podoba ameriških muslimanov pozitivno spremenila. K temu je vsekakor pripomogla izvolitev prvega temnopoltega ameriškega predsednika Baracka Obame. Predsednik, ki je sicer kristjan, je na uradni zaprisegi uporabil svoje srednje ime Hussein in pozval islamske države k dialogu in sodelovanju. Nekaj mesecev po izvolitvi je tudi imenoval posebnega odposlanca za Bližnji vzhod.
“Zelo smo pozitivni glede naše prihodnosti tukaj,” je glede stanja v ZDA dejal računovodja in ameriški musliman Wasan Alqaisi. “Spremenila se je komunikacija z muslimanskimi državami. Počutimo se, da nas bolj spoštujejo. Upamo, da se bo to nadaljevalo v prihodnosti,” je še dejal. Mnogo muslimanov je v ZDA emigriralo zaradi nevzdržnih političnih in gospodarskih razmer ter revščine v matičnih državah, nekateri pa so se odločili tudi za univerzitetni študij.
Nov začetek med muslimani in ZDA
Ameriški predsednik Barack Obama je pred nekaj meseci v Egiptu v nagovoru muslimanom dejal, da si ZDA želijo "novega začetka" v odnosih z muslimanskim svetom, ki bo temeljil na medsebojnem spoštovanju. "Sem sem prišel iskat nov začetek v odnosih med ZDA in muslimani po vsem svetu, ki bo temeljil na skupnih interesih in medsebojnemu spoštovanju, na resnici, da se Amerika in islam ne izključujeta in jima drug z drugim ni treba tekmovati," je dejal Obama v nagovoru milijardi in pol muslimanom.
Zatrdil je, da ZDA z islamom družijo "skupna načela; to so načela pravičnosti in napredka, strpnosti in spoštovanja vsakega človeškega bitja". Opozoril je tudi, da se je treba "upreti nasilnemu ekstremizmu v vseh njegovih oblikah".
Obama je požel pozitivne kritike tudi zaradi dejstva, da se je zavzel za zaprtje zloglasnega zapora Guantanamo na Kubi in izpustitev zapornikov. Večkrat je tudi poudaril, da politika predsednika Georga Busha v boju proti terorizmu ni bila ustrezna. Odločno je zavrnil, da je mučenje najboljši način zasliševanj. “Ti postopki spodkopavajo vladavino zakona. Zaradi njih nam svet obrača hrbet, teroristi pridobivajo nove rekrute, sovražniki se še bolj odločno bojujejo z nami, zavezniki pa nam manj vneto pomagajo. Naši vojaki so bolj ogroženi. Možnost, da se jim bo sovražnik predal brez boja, je manjša, možnost, da bodo ujete Američane mučili, pa večja. Na kratko: niso nam pomagali v boju proti terorizmu, ampak so ga ogrozili," je pred meseci zatrdil Obama.
Obamo podpira 85 odsotkov muslimanov
Iz raziskave, ki so jo opravili leta 2007, je razvidno, da je v 90. letih prejšnjega stoletja v ZDA prišlo okoli 21 odstotkov muslimanov. Po napadu na WTC leta 2001 in s sprejetjem patritorskega zakona ('Patriot act'), ki je močno omejil osnovne človekove pravice, saj je policija lahko pridržala in zaslišala vsako sumljivo osebo, pa so muslimani prišli še pod večji drobnogled. Po nekaterih podatkih je bilo zaslišanih in pridržanih okoli 60 tisoč ljudi.
V zadnjih dveh letih sta bila v kongres izvoljena dva muslimana, več oseb pa je bilo izvoljenih na nižjih ravneh državne uprave. Po 100 dneh vladavine se je popularnost Baracka Obama med muslimani povzpela na 85 odstokov, kar pa je primerljivo s 75-odstotno podporo Judov.
Eden izmed prvih muslimanov v kongresu ZDA Keith Ellison je dejal, da so tako strogi ukrepi proti muslimanom te prisilili, da so se začeli povezovati ter tudi družbeno in politično udejstvovati. Dejal je še, da so se naučili, da če hočejo spremembe, se morajo tudi sami vključiti v politične in družbene procese.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.