V svojem prvem pojavljanju v medijih po smrti svojega nečaka je voditelj iranske opozicije Mir Husein Musavi na svoji spletni strani zapisal, da se je država znašla v hudi krizi. "Odkrito povem, da dokler ne bo priznanja, da se država nahaja v resni krizi, ne bo nobenih možnosti za rešitev problemov in odprtih vprašanj," piše Musavi, ki še dodaja, da tudi njegova morebitna aretacija ali umor, ne bi umirila položaja. Zapisal je še, da se za zahteve ljudi ne boji umreti. Opredelil je rešitev za izhod iz krize, ki je sestavljena iz petih stopenj, primarno pa je najbolj pomembno to, da vlada, parlament ter pravosodje prevzamejo odgovornost za nastali položaj.
Musavijev nečak Sajed Ali Musavi je bil eden izmed osmih žrtev brutalnega zatrtja protestov 27. decembra lani v Teheranu. Varnostne sile, ki so streljale na protestnike, so ga, kot je povedal njegov stric, ustrelile v hrbet. Njegovo truplo so po poročanju družine oblasti premestile iz bolnišnice, saj so se bale, da bo ob pogrebu prišlo do še večjih protestov, ko pa so dobile zagotovilo, da bo pogreb potekal v družinskem krogu, so truplo zopet prepeljali v bolnišnico.
Nasilje, ki je izbruhnilo med nedeljskimi protesti, je bilo eno hujših od junijskih protestov, ki so sledili sporni izvolitvi predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. Opozicija trdi, da so bili izidi poneverjeni, oblasti pa zagotvaljajo, da je vse potekalo v skladu z zakonom. V sredo pa se je v vseh večjih mestih po državi v podporo režimu in vladi zbralo več stotisoč ljudi, ki so med drugim vzklikali "smrt nasprotnikom".
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.