Pervez Mušaraf je tako končal osem let trajajoči vojaški režim v Pakistanu. Vojaški uniformi se je Mušaraf odrekel na slovesnosti na generalštabu vojske v Ravalpindiju.
Slovesnosti so se udeležili številni dostojanstveniki in drugi povabljeni gostje, ki so glasno ploskali, ko je Mušaraf dvignil poveljniško palico z lesenega in medeninastega podstavka in jo simbolično položil v Kijanijeve roke. Slovesnost je v živo prenašala televizija.
O svojem nasledniku na položaju vrhovnega poveljnika pakistanske vojske je Mušaraf povedal le, da ga pozna že 20 let in da gre za odličnega vojaka. Kijani se je vojski pridružil leta 1971 in od takrat poveljeval različnim enotam.
Mušaraf ga je leta 2004 imenoval na čelo pakistanske notranje obveščevalne agencije, ki skrbi za notranjo varnost države in preganja skrajneže mednarodne teroristične mreže Al Kaida. Kijani velja za mirnega človeka in za osebo, s katero je lahko shajati.
Kdaj bodo odpravljene izredne razmere?
64-letni Mušaraf bo tako v četrtek za svoj tretji mandat zaprisegel kot civilni predsednik. Vrhovno sodišče je minuli teden uradno potrdilo legitimnost Mušarafove ponovne izvolitve in odločilo, da lahko zapriseže kot civilni predsednik, če do 1. decembra odloži uniformo.
Mušaraf je sicer že pred tem napovedal, da bo odstopil s položaja vrhovnega poveljnika vojske, ko bo vrhovno sodišče potrdilo njegovo volilno zmago. Po besedah visokega pakistanskega predstavnika si Mušaraf želi tudi odpraviti izredne razmere še pred za 8. januar predvidenimi parlamentarnimi volitvami, vendar zaenkrat še razmišlja o možnostih, ki so mu na voljo.
Pred tem je namreč televizija Dawn News poročala, da naj bi pakistanski predsednik izredne razmere, ki jih je razglasil 3. novembra, odpravil v 48 urah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.