Predstavnik Mušarafove stranke Chaudhry Shujaat Hussain je za pakistansko televizijo povedal, da sprejemajo rezultate volitev “z odprtim srcem in da bodo zavzeli opozicijsko vlogo.“
Predsednik Mušarafove stranke PML-Q Pervez Elahi je že kmalu po objavi rezultatov dejal, da “z veseljem sprejemamo voljo ljudstva" in dodal, da bi njihovi nasprotniki v takšni situaciji verjetno že začeli govoriti o poneverbi glasov. "Mi tega ne bomo storili. V preteklosti smo že sedeli v opoziciji in prav tako bomo tudi sedaj," je še dejal predsednik PML-Q.
Velika zmaga opozicije
Po neuradnih izidih so na parlamentarnih volitvah v Pakistanu zmagale opozicijske stranke. Ljudska stranka ubite nekdanje premierke Benazir Buto vodi, tesno za njo pa je Pakistanska muslimanska liga-N (PML-N) nekdanjega premiera Navaza Šarifa, ki ga je leta 1999 z oblasti strmoglavil sedanji predsednik Pervez Mušaraf.
Obe stranki sta doslej osvojili 139 sedežev v 272-članski narodni skupščini. Vladajoča stranka, Pakistanska muslimanska liga-Q (PML-Q) predsednika Mušarafa, pa je dobila 33 sedežev. Končnih rezultatov volitev ne gre pričakovati pred četrtkom zvečer.
Kot vse kaže, so izidi volitev "javna obsodba" predsednika Mušarafa, čigar priljubljenost pada vse od lanske jeseni, ko je uvedel izredne razmere in nasilno zatiral protestnike, ki se niso strinjali z njegovim načinom vladanja. S podporo manjšim skupinam in neodvisnim kandidatom bi opozicija tako lahko dobila dvotretjinsko večino v pakistanskem parlamentu, kar bi ji omogočalo, da javno obtoži Mušarafa zlorabe svojega položaja.
Ameriška vlada, ki je najmočnejša Mušarafova zaveznica, je bila že pred volitvami skeptična in zaskrbljena glede verodostojnosti volitev, na katerih bi podporo dobile demokratične sile v času, ko narašča zaskrbljenost zaradi političnih nemirov v državi z jedrskim orožjem, poleg tega pa se znova krepi prisotnost pripadnikov teroristične mreže Al Kaida in talibanov na severozahodu države.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.