Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf bo volilni komisiji predlagal, naj parlamentarne volitve organizira 8. januarja prihodnje leto, je v nedeljo sporočila pakistanska vlada. Mušaraf je slednje napovedal po srečanju z namestnikom ameriške državne sekretarke Johnom Negropontejem, ki je od pakistanskega predsednika zahteval odpravo izrednih razmer, ki so stopile že v tretji teden, organizacijo svobodnih in poštenih volitev ter pogovore z opozicijo.
Pakistanska volilna komisija je sicer v soboto sporočila, da bo 21. novembra objavila datum volitev. Mušaraf je pred dnevi obljubil, da bodo parlamentarne volitve pred 9. januarjem prihodnje leto. Iz pakistanskega vladnega urada pa so v nedeljo sporočili, da "bi lahko splošne volitve potekale 8. januarja", saj je Mušaraf napovedal, da bo ta datum predlagal volilni komisiji.
Mušaraf je v nedeljo tudi zavrnil grožnje opozicijskih strank, da bodo v znak protesta proti izrednim razmeram in proti dejstvu, da pakistanski predsednik še vedno ni odstopil s položaja vrhovnega poveljnika vojske, bojkotirale volitve. "Tisti, ki ne zaupajo vase, se zatečejo k bojkotu," je izjavil Mušaraf.
Negroponte, ki je drugi najpomembnejši ameriški diplomat, je
sicer na srečanju z Mušarafom konec tedna slednjega pozval tudi,
naj izpustil več tisoč zaprtih političnih nasprotnikov, odvetnikov
in borcev za človekove pravice, ter odpravi omejitve, zaradi katerih
so številne zasebne televizijske postaje prenehale oddajati.
Mušarafa je Negroponte tudi pozval, naj obnovi pogovore o delitvi
oblasti z nekdanjo premierko Benazir Buto. Butova je minuli teden
zavrnila vsakršne nadaljnje pogovore z Mušarafom in sodelovanje z
njim.
Pakistansko sodišče zavrnilo večino pritožbe
Pakistansko vrhovno sodišče je danes zavrnilo pet pritožb na račun ponovne izvolitve Mušarafa na položaj predsednika države na volitvah 6. oktobra, o še eni pa bo presojalo v četrtek. Mušaraf, ki je napovedal, da bo odstopil s položaja vrhovnega poveljnika vojske, ko bo vrhovno sodišče popolnoma uzakonilo njegovo volilno zmago, je sicer po razglasitvi izrednih razmer v državi 3. novembra zamenjal njegovo sestavo.
Cilj pritožb na vrhovno sodišče je bil razveljaviti Mušarafovo volilno zmago z utemeljitvijo, da delujoči vojaški častnik ne bi smel kandidirati za predsednika države. Sodišče je združilo dve pritožbi, ki jih je vložil upokojeni sodnik in član opozicijske Pakistanske ljudske stranke (PPP) nekdanje premierke Benazir Buto, ostale pa so vložili posamezniki.
Peta pritožba, o kateri naj bi sodišče odločalo v četrtek, naj bi predstavljala "manjšo oviro". Z zavrnitvijo slednje bi sodišče odprlo pot za Mušarafovo zaprisego za nov petletni predsedniški mandat. Tuji mediji in njihova lokalna dopisništva do močno zastraženega poslopja sodišča niso imeli dostopa.
Butova ne priznava vrhovnega sodišča v novi sestavi
Stranka Butove je sicer danes sporočila, da je umaknila svoje pritožbe na račun Mušarafove predsedniške kandidature z utemeljitvijo, da ne priznava vrhovnega sodišča v novi sestavi, ki je priseglo med izrednimi razmerami. Novi člani sodišča naj bi bili bolj naklonjeni Mušarafovi ponovni izvolitvi. Butovo je sicer danes v Karačiju obiskala ameriška veleposlanica v Pakistanu Anne Petterson, so sporočili z ameriškega veleposlaništva.
Mušaraf je pozive v domovini in tujini, naj pred začetkom novega predsedniškega mandata sleče vojaško uniformo, zavračal z besedami, da tega zakonsko ne more storiti, dokler sodišče ne potrdi njegove izvolitve. Na volitvah 6. oktobra, ki so potekale v pakistanskem parlamentu in pokrajinskih skupščinah, je Mušaraf ob bojkotu opozicije dobil 57 odstotkov glasov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.