Nekdanji britanski premier Gordon Brown je danes očital britanskim časnikom, ki so v lasti Ruperta Murdocha, da so za pridobivanje zaupnih podatkov o članih njegove družine in drugih najemali "kriminalce s kartotekami". V britanskem parlamentu medtem danes poteka zaslišanje štirih policistov Scotland Yarda v zvezi z omenjenim in podobnimi škandali.
"Sem šokiran, resnično šokiran, ker sem ugotovil, da se je to zgodilo zaradi povezanosti medijev z znanimi kriminalci, ki so to počeli, ker so jih za to najeli raziskovalni novinarji Sunday Timesa," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Brown.
Časnika Sunday Times in Sun naj bi med letoma 1997 in 2007, ko je bil Brown finančni minister, med drugim pridobila zaupne podatke o Brownovem bančnem računu in pravnih dokumentih ter tudi o bolezni njegovega hudo bolnega sina Fraserja.
Brown je danes zatrdil, da je svojo družino vedno poskušal zaščititi pred očmi javnosti, zato se je razjokal, ko je Sun konec leta 2006 objavil novico o sinovi bolezni. Dodal je, da tedaj ni poizvedoval, kako so te informacije prišle v javnost.
V tabloidu Sun Brownove očitke o sodelovanju s kriminalci za pridobitev podatkov o bolezni njegovega sina zavračajo. "Z metodami, s katerimi smo prišli do informacij o stanju Brownovega sina, smo zadovoljni," so sporočili.
Novico o vdiranju v Brownove podatke so britanski mediji objavili v ponedeljek. To je prvič, da so za vdiranje v telefone obtožili še kak drug časnik kot tabloid News of the World, ki je zaradi teh obtožb v nedeljo zadnjič izšel.
V britanskem parlamentu medtem danes poteka zaslišanje štirih nekdanjih in sedanjih policistov Scotland Yarda v zvezi z informacijami o vdiranju britanskih medijev v telefone članov britanske kraljeve družine in nekdanjega premierja Browna. Policisti bodo odgovarjali, zakaj niso nadaljevali preiskave tabloida News of the World.
Zahtevali odstop v londonski policiji
Poslanci iz vrst laburistov so pred današnjim zaslišanjem policistov pred notranjepolitičnim odborom spodnjega doma britanskega parlamenta pozvali k odstopu pomočnika vodje londonske policije Johna Yatesa. Ta je leta 2009 odločil, da časnika News of the World ni več treba preiskovati. Yates zatrjuje, da se je zanašal na nasvete svojih kolegov. Pričakovati je, da bo danes priznal, da pred odločitvijo leta 2009 osebno ni preučil nobenega dokumenta.
Leta 2007 sta morala zaradi vdiranja v telefone članov britanske kraljeve družine sicer v zapor novinar in zasebni detektiv, ki sta delala za News of the World.
Ostre očitke na račun policije je izrekel tudi londonski župan Ken Livingstone. Kot je danes dejal za radio BBC, obstajajo namigi o "veliko pretesnem odnosu" med londonskimi policisti in novinarji Murdochovega medijskega imperija. Dejal je še, da je policija imela na voljo vsa sredstva, da bi razkrinkala škandal z vdiranjem v telefone.
Na pogovor povabili tudi Murdocha
Pred britanski parlament pa so na pogovor glede škandala, ki zadnje dni polni svetovne naslovnice, pozvali tudi Ruperta Murdocha. Laburist Tom Watson, ki sedi v odboru za kulturo, medije in šport je dejal, da želijo govoriti z direktorjem korporacije Murdochom, njegovim sinom Jamesom in Rebekah Brook. ''Imamo številna vprašanja, ki jim jih želimo zastaviti,'' je dejal. ''Povabili smo jih in tukaj jih pričakujemo naslednji torek,'' je še povedal in dodal, da obstaja možnost, da bodo povabilo zavrnili.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.