Tujina

FOTO: Bolniki bežijo iz države

Harare, 11. 12. 2008 12.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zimbabve že dlje časa pretresa izbruh kolere. Južnoafriška republika je ob meji s to državo razglasila območje katastrofe, Mugabe pa pravi, da je epidemijo ustavil.

Južnoafriška republika je ob meji z Zimbabvejem razglasila območje katastrofe, saj iz države, ki jo pretresa epidemija kolere, beži vse več obolelih. V Zimbabveju namreč zdravstveni sistem praktično ne deluje.

Zdravstveni sistem v Zimbabveju je v razsulu, zato bolniki bežijo v Južnoafriško republiko v upanju na ozdravljenje.
Zdravstveni sistem v Zimbabveju je v razsulu, zato bolniki bežijo v Južnoafriško republiko v upanju na ozdravljenje. FOTO: Reuters



Izbruh kolere, do katerega so pripeljale katastrofalne razmere v tej državi, je zahteval že skoraj osemsto življenj, med 15 in 16 tisoč pa je okuženih. Svetovna zdravstvena organizacija je ob tem sporočila, da bi se število obolelih lahko hitro povzpelo na 60 tisoč, če oblasti ne bodo začele ukrepati. Po nekaterih predvidevanjih bo tako epidemija trajala še kar nekaj mesecev. Umrljivost je zelo visoka, pravijo strokovnjaki, saj oboleli ne morejo pravočasno prispeti v zdravstvene ustanove, če pa jim že uspe, te nimajo ustreznih pogojev in zdravil za spopadanje s kolero.

Ukrepov pa očitno še nekaj časa ni pričakovati, saj tamkajšnja vlada pod vodstvom predsednika Roberta Mugabeja vztrajno trdi, da je bolezen pod nadzorom. Mugabe je celo izjavil, da je njegova vlada ustavila širitev te bolezni. "Vesel sem, da lahko rečem, da smo ob zunanji pomoči uspeli ustaviti kolero," je povedal v govoru, v katerem je tudi napadel Zahod zaradi domnevnih načrtov o invaziji te južnoafriške države in strmoglavljenju njegove vlade. "Zdaj, ko ni kolere, tudi ni razloga za vojno."

Kolera se pojavi zaradi pomanjkanja higiene in onesnaženosti vode.
Kolera se pojavi zaradi pomanjkanja higiene in onesnaženosti vode. FOTO: Reuters



Zahodni politiki namreč Mugabeja že dlje časa pozivajo k odstopu, posebej pa zdaj, saj razmere zaradi ekonomske, politične in zdravstvene krize dobivajo mednarodne razsežnosti. Veliko držav je zaradi pravzaprav nelegitimnega vztrajanja Mugabeja na oblasti in ugrabitev ter nasilja nad političnimi nasprotniki uvedlo sankcije proti tej državi, zaradi česar jih predsednik obtožuje, da so Zimbabve pahnile v vsesplošno krizo. Prepričan je, da so zahodne države tiste, ki so sprožile zdravstveno krizo, da bi lahko začele z vojaškim posredovanjem v Zimbabveju.

Kolera se je sicer tam pojavila že avgusta, povzroča pa jo pomanjkanje higiene, onesnažena voda in neprimeren vodovodni sistem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lordslayer
12. 12. 2008 08.44
Bogi ljudje, se mi zdi, da jih bo tale Mugabe kar pustil pomreti, če se ne bodo vmešale druge države in ga strmoglavile ... podobne razmere so se pojavile že pri mnogih diktatorjih
zogby
12. 12. 2008 02.23
Žalostno! Sej ljudje niso krivi za dejanja oblasti!
celota
11. 12. 2008 15.42
Nimam besed. Če kdaj uspem grem v pomoč
b77
11. 12. 2008 15.34
Želeli ste imaste lastno državo brez belcev! S KOLERO IN BEDO!