V Washingtonu je potekalo dolgo pričakovano zaslišanje posebnega tožilca t.i. ruske afere Roberta Muellerja, ki je bil zaslišan tako pred pravosodnim odborom kot pred odborom za obveščevalne zadeve. A po več kot treh urah in pol Američani niso izvedeli nič novega. Medtem ko so tako demokrati na eni in republikanci na drugi strani poskušali javnosti predstaviti svojo verzijo dogodkov in oblikovati javno mnenje na en ali drugi način, se je Mueller pri odgovorih skliceval na poročilo, med njegovimi najpogostejšimi odgovori pa so bili "tega ne morem komentirati", "na to ne morem odgovoriti", "to ni v moji pristojnosti", "obrnite se na poročilo". Pokazalo se je, kar je Mueller napovedal že pred meseci - da si pred kongresom ne želi pričati ter da ne bo povedal ničesar, kar že ni zapisano v njegovem poročilu.
'Ruska vlada se je sistematično vmešala v naše volitve'
Mueller je uvodoma poudaril, da "njegovo poročilo je njegovo pričanje", ter znova poudaril, da se od zaključkov poročila v zaslišanju ne bo oddaljil. V skladu s tem se med zaslišanjem v veliki meri sklicuje na poročilo in kongresnikom pretežno odgovarja z besedami, naj se "obrnejo na poročilo". Večkrat jih je prosil, če lahko ponovijo vprašanje - tudi večkrat zapored. S tem pa tudi upočasnjuje zaslišanje in jezi kongresnike.
Mueller je že v začetku povzel zaključke poročila in začel z vmešavanjem Rusije v predsedniške volitve leta 2016. Njegova dveletna preiskava je namreč dokazala, da se je "ruska vlada vmešala v naše volitve na temeljit in sistematičen način". In dodal, da preiskava ni pokazala, da so člani Trumpove kampanje kovali zaroto z Rusi. A med zaslišanje priznal, da je Rusija pričakovala, da bo imela koristi od Trumpove zmage na volitvah. Na vprašanje, ali je Rusija želela, da na volitvah zmaga Trump je tako odgovoril z da.
"V svoji karieri sem videl sem videl številne izzive za našo demokracijo. Prizadevanja ruske vlade, da se vmeša v volitve je med najresnejšimi. Kot sem že poudaril 29. marca, si to zasluži pozornost vsakega Američana." Priznal je tudi, da sta tesna Trumpova sodelavca, Paul Manafort in Rick Gates z ruskimi operativci delila podatke javnomnenjskih raziskav.
Mueller Trumpa ni opral krivde glede oviranja pravosodja
Glede oviranja pravosodja, pa je znova poudaril, da njegova ekipa predsednika Trumpa ni oprala krivde. Skliceval pa se je na dolgoletno tradicijo, ki pravi, da se aktualnega predsednika ne more obtožiti. A nato namignil, da bi se Trump lahko soočil z obtožnicami, ko zapusti Belo hišo.
Republikanci, člani pravosodnega odbora, se medtem sklicujejo, da Mueller niti ni imel naloge, da Trumpa 'opere krivde' oziroma ga spozna za krivega ali nedolžnega. In potemtakem so, po njihovih besedah, očitki o tem, da Trumpa poročilo ni spoznalo za 'nedolžnega' na tem vprašanju, neupravičeni.
Med zaslišanjem pa so nekateri demokratski kandidati za predsedniške volitve 2020 na Twitterju pozivali k t.i. impeachmentu oziroma odstavitvi Trumpa s položaja. Republikanci jih na drugi strani obtožujejo, da zaslišanje izkoriščajo za svoje politične namene.
Republikanci skušajo pozornost javnosti preusmeriti na samega Muellerja in prikazati, da je bil posebni tožilec v preiskavi pristranski. Trdijo, da je v svojo ekipo sprejel ljudi, ki "sovražijo Trumpa", pa da je prijateljeval z nekdanjim direktorjem FBI, Jamesom Comeyem. Večkrat so na plan 'privlekli' tudi t.i. 'Steele dossier' - tajni dosje, ki je že leta 2017 pricurljal v javnost, sestavili pa so ga britanski obveščevalci in Christopher Steele, ki je preiskoval morebitne Trumpove povezave z Rusijo. Dosje predvideva, da naj bi imela uradna Moskva obremenjujoče gradivo o ameriškem predsedniku, med drugim posnetke Trumpa s prostitutko v hotelski sobi v Moskvi iz leta 2013 – obstoj česar je Trump zanikal. Republikanec Matt Gaetz je Muellerja tako obtožil, da ni pregledal motivacij v ozadju dosjeja ter njegovih virov. Mueller je odgovoril na kratko – kar je zdi, da je rdeča nit njegovega današnjega zaslišanja – in dejal, zgolj, da omenjena zadeva ni v njegovi pristojnosti.
Večkrat je na vprašanja republikancev odgovoril tudi z besedami, da se ne strinja z njihovo karakterizacijo ali njihovo analizo dogodkov. Številni napadi na njegovo poročilo, posplošena in pristranska povzemanja izledkov preiskave pa so ga pripeljala do tega, da je ob koncu branil svoje poročilo, ki je po njegovih besedah "temeljito, pravično in dosledno".
Po zaslišanju pred pravosodnim odborom je Muellerja čakalo še zaslišanje pred odborom za obveščevalne zadeve.
Predsednik odbora Adam Schiff se je v izjavi in vprašanjih osredotočil na poudarjanje dejstva, da so se Rusi vpletali v volitve leta 2016 na Trumpovi strani, ki ga to milo rečeno ni motilo in je Ruse celo sam pozival, naj vdrejo v računalnike demokratov in škodijo kampanji demokratke Hillary Clinton.
Vodilni republikanec v odboru Devin Nunes pa je skupaj s kolegi kritiziral preiskavo in celo dejal, da so se Rusi vpletali v volitve na strani in ob sodelovanju z demokrati ter kampanjo Hillary Clinton. Mueller se do tega ni opredeljeval, prav tako je zavračal vsa vprašanja glede izvora preiskave.
Republikanci trdijo, da se je začela zaradi demokratov v vrstah FBI. FBI je preiskavo začel, ker se je eden od Trumpovih sodelavcev pred volitvami hvalil, da so v navezi z Rusi, ki so jim priskrbeli nakradeno z računalnikov demokratov. Vsak je ostal pri svojem, tako kot v odboru za pravosodje, problem tujega vpletanja v ameriške volitve pa bo kot kaže aktualen tudi leta 2020.
Muellerjevo poročilo po dveh letih preiskave: Ni dokazov o kovanju zarote
Spomnimo: po skorajda dveh letih preiskave ruskega vpletanja v ameriške predsedniške volitve leta 2016 oziroma, ali je kampanja predsednika Donalda Trumpa sodelovala z njimi, ter morebitnega oviranja pravosodja v povezavi s preiskavo ruske afere, je Mueller konec marca le izdal dolgo pričakovano poročilo. V njem je pa zapisal, da dokazov, da bi Trump koval zaroto in sodeloval z Rusi ni, a pri tem dodal, da je bila Trumpova kampanja "v nekaterih primerih dovzetna za ruske ponudbe pomoči" v predsedniški kampanji, prav tako so "pričakovali, da bodo imeli koristi od informacij, ki so bile ukradene in objavljene z ruskimi prizadevanji".
Glede oviranja pravosodja pa - Mueller predsednika ni mogel razglasiti niti za krivega niti za nedolžnega. Namignil je, naj se s tem ukvarja kongres, in jasno navedel deset primerov, ko je Trump potencialno oviral pravosodje.
Muellerjeva ekipa je sicer vložila obtožnice proti več kot 30 posameznikom in podjetjem, med njimi proti nekaterim najtesnejšim Trumpovim sodelavcem.
Tako tudi poročilo ni umirilo obtožb na račun predsednika Trumpa in obračunavanja med demokrati in predsednikom, saj si ga vsaka stran, tako demokrati kot republikanci, razlaga po svoje. Današnje zaslišanje naj bi tako demokrati izkoristili za napad na predsednika, javnost pa bo (znova) slišala vse obtožbe na njegov račun, s čimer želijo oslabiti njegov položaj v javnosti. Številni namreč dolgega poročila na več kot 400 straneh, polnega pravniških izrazov, niso prebrali, demokrati pa upajo, da bo zaslišanje v javnosti znova osvetlilo vse obtožbe, ki se nanašajo na rusko afero. Na drugi strani so zvesti republikanci v pripravljenosti, da branijo Trumpa na vse načine.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.