
Amnesty International je sporočil, da preučuje trditve, da naj bi britanske in ameriške sile mučile vojne ujetnike v Iraku. Zaenkrat so zbrale izjave 20 nekdanjih zapornikov, ki so navedli, da so jih vojaki koalicijskih sil med zaslišanjem večkrat brcali in pretepali. Med njimi so bili tudi civilisti, ki so jih prijeli zaradi suma, da so pripadniki iraških milic. Neki prijeti Savdijec pa trdi, da so ga mučili z elektrošoki. Britansko obrambno ministrstvo in Pentagon se na podatke, ki jih je v Londonu predstavil Amnesty International, še nista odzvala.
Raziskovalec Amnesty Internationala Said Boumedouha, ki se je včeraj po mesecu dni v Iraku vrnil v Veliko Britanijo, je dejal, da so ujetnike prijeli na območju Basre na jugu države. Zaprli naj bi jih v dve tamkajšnji oporišči, kjer naj bi jih pretepali, od tam pa jih prepeljali v Um Kasr. Ujetnike so pretepali tudi z orožjem, celo po cele noči, koalicijske sile pa naj bi jih zasliševale s pomočjo kuvajtskih prevajalcev, je dodal Boumedouha. Dodal je, da Amnesty International v Iraku nadaljujejo delo in zbirajo nova pričevanja ujetnikov.
Neimenovani ameriški predstavnik v Bagdadu pa je povedal, da bodo od 15 tisoč do 30 tisoč pripadnikom nekdaj vladajoče iraške stranke Baas popolnoma prepovedali sodelovanje v vsakršni prihodnji iraški vladi. Ta poteza bo uničila stranko strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina in državi pomagala premostiti dediščino Huseinovega režima, je pojasnil.
Pod Sadamom ubitih sto tisoč ljudi?
Organizaciji Amnesty International in Human Rights Watch obenem trdita, da je bilo v času režima Sadama Huseina ubitih več sto tisoč civilistov, za katere so takratne oblasti menile, da ogrožajo državo. Nekdanji iraški režim je občasno celo snemal likvidacije in jih v opozorilo državljanom prikazoval na iraški državni televiziji.

Konec osemdesetih let so iraške sile, tudi s kemičnimi strupi ubile okoli 10 tisoč upornih Kurdov. Po Zalivski vojni leta 1991, ko se je Sadamu Huseinu uprlo kurdsko prebivalstvo na severu in šiitsko na jugu so iraške sile krvavo zatrle njihov upor. Ubile so 150 tisoč kurdskih civilistov in okoli 100 tisoč šiitov. Iraška opozicija obtožuje Sadama Huseina, da je v 23-ih letih ubil okoli 300 tisoč civilistov.
Med aretiranimi tudi 10-letni otroci

Ameriške sile so v sklopu ukrepov za povečanje varnosti na ulicah Bagdada, aretirale 55 Iračanov, osumljenih plenjenja. Po besedah predstavnika ameriških vojakov, častnika Rogelia Gonzaleza skoraj vsakih 20 minut aretirajo nove osumljence. Aretirane Iračane, med kateri so tudi 10-letni otroci, so odpeljali v eno od predsedniških palač v Bagdadu, kjer je glavni štab ameriških sil. Kot je pojasnil stotnik James Brownlee, bodo aretirane Iračane v predsedniški palači zadržali tri tedne, nato pa jih bodo izpustili.