Devet sindikatov, ki zastopajo zaposlene v italijanskem letalskem prevozniku Alitalia je nocoj sedlo za skupno mizo. Podjetniški konzorcij CAI (Compagnia aerea italiana), ki želi prevzeti in sanirati Alitalio, od njih zahteva, naj se končno zedinijo glede predloga sanacije. Ta predvideva znižanje plač in izgubo 3250 delovnih mest, kar pa je še vedno pol manj, kot so napovedovali. Nanj je že pristalo pet največjih sindikatov, tisti, ki zastopajo pilote, stevardese in drugo osebje na letalih, pa so ga zavrnili.
Berlusconi: Sindikati ogrožajo 20.000 delovnih mest
O Alitalii je v ponedeljek zvečer v oddaji televizijske postaje Rai Uno govoril tudi italijanski premier Silvio Berlusconi. Po njegovih besedah obstajata le dve možnosti: prva je sklenitev dogovora in rešitev največjega italijanskega letalskega prevoznika iz krize, druga pa popolni stečaj družbe in izguba 20.000 delovnih mest. V primeru uresničitve druge možnosti bi krivdo nosili sindikati in piloti, je zatrdil Berlusconi.
Delitev na 'zdrav' in 'bolan' del
Alitalia je 29. avgusta razglasila stečaj in italijansko vlado zaprosila za izredno upravljanje. Po načrtu vladnega svetovalca za Alitalio, banke Intese Sanpaolo, se bo največji italijanski letalski prevoznik razdelil na dva dela. Zdravi del bo prevzela skupina italijanskih vlagateljev, združenih v CAI, del podjetja, ki posluje z izgubo, pa naj bi šel v stečaj.
Berlusconi je v ponedeljek še povedal, da se je nova Alitalia, v kateri bi bila združena zdravi del stare Alitalie in zasebna družba Air One, pripravljena povezati tudi s tujimi letalskimi prevozniki. Francosko-nizozemski prevoznik Air France-KLM je pripravljenost na odkup manjšinskega deleža že izrazil, italijanski premier pa je v ponedeljek omenil še nemško Lufthanso. Ta je v odzivu zapisala, da je Alitalia zanimiv partner, a ne v tako slabem finančnem stanju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.