Tako ukrajinska kot ruska stran zanikata, da bi v četrtek sestrelili malezijsko letalo MH17 z 283 potniki in 15 člani posadke. V državah, odkoder so bili potniki, so v šoku, na kraju prizorišča pa ekipe še naprej iščejo trupla in morebitne dokaze o krivdi za tragedijo. Doslej naj bi našli že 182 trupel, prav tako naj bi našli že obe črni skrinjici. Na mesto tragedije so prispeli tudi pripadniki Organizacije za varnost in sodelovanje, mednarodna javnost in Varnostni svet ZN pa so pozvali k temeljiti in neodvisni preiskavi nesreče.
Priča: Trupla so padala z neba
Na spletu se je pojavil tudi posnetek strmoglavljenja letala. Priče nesreče so dejale, da so razbitine letala raztresene na območju s premerom kar štiri kilometre. "Videli smo trupla, kako padajo z neba. Osebna prtljaga je raztresena po polju sončnic in pšenice. Vsepovsod so trupla potnikov," je dogajanje opisal eden od lokalnih prebivalcev.
Malezijske oblasti pravijo, da je bil včeraj tragičen dan v tragičnem letu, saj gre že za drugo letalsko katastrofo, potem ko je drugo letalo iste letalske družbe marca z 239 potniki izginilo neznano kam. Iz družbe Malaysia Airlines so sporočili, da je letalo vse do trenutka, ko naj bi bilo zadeto, letelo brez težav. Dodali pa so še, da bodo svojcem umrlih potnikov za začetek čim prej izplačali 5000 dolarjev odškodnine.
Ukrajinska in ruska stran zanikata odgovornost za sestrelitev letala nad Ukrajino blizu ruske meje, pri tem pa prst usmerjata v drugo stran.
Med žrtvami največ Nizozemcev
Boeing 777, znan kot let HM17, je bil na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur. Letalska družba Malaysia Airlines je sporočila najnovejše podatke o narodnosti ljudi na krovu. Od 298 žrtev, ki so vse izgubile življenje, je bilo 189 Nizozemcev, 44 Malezijcev, 27 Avstralcev, 12 Indonezijcev, devet Britancev, po štirje Nemci in Belgijci, trije filipinski državljani ter po eden potnik iz Kanade in Nove Zelandije. Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar Tass za zdaj še ugotavljajo narodnost štirih potnikov.
Številni potniki so bili namenjeni na mednarodno konferenco o virusu HIV v avstralski Melbourne. Zato so se pojavila ugibanja, da bi lahko bilo letalo sestreljeno, ker naj bi bilo na njem zdravilo za HIV.
Nekatere družbe napovedale, da čez vzhod Ukrajine ne bodo več letele
Pot, na kateri se je zgodila tragedija, je doslej veljala za varno po standardih mednarodne letalske organizacije. Zdaj je večina drugih letalskih družb medtem napovedala, da čez območje vzhodne Ukrajine ne bodo več letele. Prepovedi letov kljub spopadom na tem območju zaenkrat ni in tudi ni napovedana.
Evropska agencija za varnost v letalskem prometu (AESA) je po četrtkovem strmoglavljenju malezijskega letala na vzhodu Ukrajine nocoj priporočila, naj se vsa letala do nadaljnjega izogibajo letenju nad polotokom Krim in vzhodno Ukrajino. "Ker na vzhodu Ukrajine spričo konflikta ni varno, nad Krimom pa lahko zračni promet nadzira več kot ena služba za nadzor zračnega prometa, svetujemo previdnost," je v sporočilu za javnost zapisala agencija in opozorila letalske družbe, naj se izogibajo preletov tega območja. Dodala je, da bodo še naprej spremljali razmere na območju in izdajali ustrezna opozorila.
Ameriški obveščevalci prepričani, da so letalo sestrelili uporniki
V ZDA menijo, da so letalo, ki je letelo na višini več kot 10.000 metrov, sestrelili z dovršeno raketo zemlja-zrak. Neimenovani ameriški vojaški uradnik je sporočil, da je potrebno imeti za takšno sestrelitev zelo dobro opremo in da je lahko šlo le za terorizem ali resno obrambno napako. CNN poroča, da v tajnem poročilu, ki so ga pripravili ameriški tajni obveščevalci, ti odgovornost za sestrelitev letala pripisujejo proruskim upornikom.
Ukrajinski predsednik Viktor Porošenko je domnevno sestrelitev označil za teroristično dejanje, zunanji minister je dejal, da so oblasti prestregle telefonski pogovor, iz katerega je razvidno, da za sestrelitvijo stojijo proruski uporniki. Verodostojnost posnetka še ni potrjena. Na drugi strani ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da je kriva ukrajinska protiteroristična akcija, s katero želijo z območja pregnati proruske separatiste. "Kriva je država, v katere zračnem prostoru je prišlo do dogodka," je dejal.
Obama: Letalo je bilo sestreljeno, umrli so nedolžni ljudje
Ameriški predsednik Barack Obama je v izjavi medijem dejal, da je bilo malezijsko letalo sestreljeno. Dejal je, da gre za globalno tragedijo in pozval k temeljiti in neodvisni preiskavi dogodka. Tragedijo je označil za "grozodejstvo neizrekljivih razsežnosti" in dodal, da je bilo glede na dokaze letalo sestreljeno z raketo zemlja-zrak, izstreljeno z območja pod nadzorom proruskih separatistov.
"Včeraj je iz Amsterdama poletel let Malaysian Airlines MH17, ki so ga sestrelili nad Ukrajino blizu ruske meje. Življenje je izgubilo skoraj 300 nedolžnih moških, žensk, otrok in dojenčkov, ki niso imeli nič s krizo v Ukrajini. Njihova smrt je grozodejstvo neizrekljivih razsežnosti," je dejal Obama in navedel podatek, da je bil med mrtvimi tudi ameriški državljan. "Vemo, da to ni prva sestrelitev letala v vzhodni Ukrajini. Proruski separatisti so v zadnjih tednih sestrelili ukrajinsko transportno letalo, helikopter in lovsko letalo. Vemo, da separatisti dobivajo podporo iz Rusije. Ta vključuje orožje in urjenje," je dejal Obama.
Sprti strani je pozval k prekinitvi spopadov, ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu pa je očital, da si ne prizadeva dovolj za umiritev razmer in rešitev spopa, zato je Rusiji zagrozil z novimi sankcijami. "Rusija in ukrajinski uporniki morajo takoj sprejeti premirje, dokazi morajo ostati nedotaknjeni, preiskovalci morajo na kraj zrušitve. Preiskovalci FBI in Nacionalnega odbora za varnost v transportu (NTSB) so že na poti v Ukrajino," je med drugim povedal Obama.
Mednarodni opazovalci na mestu nesreče. Uporniki jim niso odobrili dostopa
Kaj se je dejansko zgodilo, bo najlaže pojasniti s pomočjo črnih skrinjic letala, za kateri pa še ni jasno, kje natanko sta. Po navedbah oblasti v ukrajinski regiji Doneck, so črni skrinjici zasegli ukrajinski reševalci. Kijev je pred tem izrazil sum, da sta skrinjici, ki vsebujeta podatke o letu, v rokah proruskih separatistov, ki bi ju lahko poslali v Moskvo.
Skupina opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki je prispela na mesto nesreče, je sporočila, da jim uporniki niso omogočili dostopa do celotnega območja tragedije, zato niso mogli zavarovati območja in poskrbeti za nadzor nad razbitinami. Prav tako niso uspeli zagotoviti, da bi na mesto nesreče lahko prišli mednarodni preiskovalci..
VS ZN zahteva temeljito preiskavo
Po tragediji se je danes na izrednem zasedanju sestal Varnostni svet Združenih narodov. Varnostni svet zahteva temeljito in neodvisno mednarodno preiskavo strmoglavljenja malezijskega letala na vzhodu Ukrajine, za katerega se domneva, da je bilo sestreljeno. Člani sveta so sicer zasedanje, ki ga je sklicala Velika Britanija, začeli z minuto molka za 298 smrtnih žrtev strmoglavljenja.
"Članice Varnostnega sveta so pozvale k temeljiti in neodvisni mednarodni preiskavi incidenta v skladu z mednarodnimi smernicami za civilno letalstvo, da se ugotovi odgovornost," so sporočili iz ZN. Poudarili so potrebo po tem, da vse strani preiskovalcem omogočijo takojšen dostop do prizorišča strmoglavljenja, da lahko ugotovijo vzrok incidenta.
Posledice tragedije na razplet ukrajinske krize
Medtem pa je že jasno, da bo imela tragedija velik vpliv na mednarodno politično dogajanje. Če se izkaže, da so za sestrelitev krivi proruski separatisti, dejanje pa so izvedli z orožjem, ki jim ga je priskrbela Rusija, bi lahko to močno spremenilo nadaljevanje ukrajinske krize.
Mednarodna skupnost in NATO že dolgo opozarjata, da Rusija ob meji z Ukrajino kopiči težko orožje in ga pošilja tudi separatistom čez mejo, kar je že bil povod za gospodarske sankcije zoper Moskvo, pri katerih pa se EU ZDA ni pridružila na način, kot bi si v Washingtonu želeli.
A če se izkaže, da so potniki na letalu umrli zaradi ruskega oboroževanja upornikov, bi lahko svetovna skupnost vendarle sprejela odločitev o osamitvi Rusije, menijo diplomati.
Če pa se je ukrajinski obrambi pripetila huda in tragična napaka, pa sicer ne bi bila prva. Leta 2001 je Ukrajina priznala, da je bila ukrajinska vojska kriva za sestrelitev ruskega potniškega letala, ki je zato treščilo v Črno morje, umrlo pa je 78 ljudi.
KOMENTARJI (1163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.