Predstavniki bolnišnice v mestu Dara na jugu Sirije so novinarjem tiskovne agencije Reuters dejali, da so včeraj sprejeli 25 trupel protivladnih protestnikov. Vsi so umrli zaradi strelnih ran, na njih pa so streljale varnostne sile. Okoli 300 ljudi pa naj bi bilo v spopadih ranjenih. Opozicijski aktivisti pravijo, da je policija včeraj streljala na skupino okoli 300 ljudi, ki so se zbrali v bližini mošeje Al Omari. Med njimi so bili tudi otroci in ženske. Po navedbah prič je vojska okrepila navzočnost v Dari, mesto pa zaprla, tako da je iz njega mogoče oditi, vanj pa ni mogoče priti. Sicer pa je bilo do danes skupaj v protestih ubitih 34 demonstrantov.
Butaina Šaban, pomočnica predsednika Bašarja al Asada, je zahteve protestnikov označila za upravičene. "Jih že preučujemo ... V prihodnjem obdobju bomo priča pomembnim odločitvam na vseh področjih," je dodala in še povedala, da bodo razmilili o ukinitvi izrednih razmer. "Treba bo sprejeti zakon, ki bo dovoljeval svobodo govora in večstrankarski politični sistem. Predsednik predlaga ustanovitev odbora, katerega glavna naloga bo dvigniti življenjski standard v državi," je govorila predstavnica za stike z javnostmi. Ob tem pa je zanikala, da bi predsednik ukazal strele na protestnike.
Protestniki nasprotujejo režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. Mošeja v Dari, ki je južno od prestolnice Damask, je zbirališče protirežimskih protestnikov. Tam so postavili tudi šotore. Varnostne sile jih poskušajo razgnati, pri tem pa uporabljajo tudi prave naboje, prav tako solzivec. Med žrtvami naj bi bil tudi zdravstveni delavec, ki je skupaj s kolegi poskušal pomagati ranjenim protestnikom.
Ravno med govorom predsednikove pomočnice pa je iz Sirije prispela vest, da je bil prijet eden izmed vodilnih aktivistov Mazen Darviš, vodja sirske desnosredinske skupine, ki se zavzema za svobodo govora.
Napadale oborožene tolpe?
Državna televizija zanika, da bi protestnike napadle varnostne sile, pravijo, da so napad izvedle oborožene tolpe. One naj bi bile odgovorne tudi za napad na reševalno vozilo. Po njihovih navedbah naj bi pri tem umrli zdravnik, reševalec, voznik in policist. Zatrjujejo tudi, da so varnostne sile le obračunale s tolpo, pri tem pa ubile in ranile nekaj napadalcev, nekatere pa še iščejo. Državna policija je objavila tudi posnetke notranjosti omenjene mošeje. Videti je bilo veliko orožja – od pušk, pištol do streliva ter granat. Ali gre za resnične posnetke, še ni znano. Novinarji državne televizije so dejali tudi, da bodo varnostne sile še naprej zasledovale oborožene tolpe, ki terorizirajo civiliste.
Kasneje je policija mošejo zapustila, vanjo pa je vdrlo na stotine protivladnih protestnikov, ki so proslavili, da je mošeja spet v njeihovih rokah.
Ozadje protestov in kakšne so zahteve ljudi
Protestniki v državi, kjer so razlike velike, kar 14 odstotkov od 22 milijonov prebivalcev živi pod pragom revščine, zahtevajo demokratične reforme, spoštovanje človekovih pravic in svobodo govora, nekateri pa tudi odhod predsednika al Asada. Čeprav majhni, gre za prve proteste v državi od leta 2000, ko je predsednik postal al Asad, ki je prevzel oblast od svojega očeta Hafeza al Asada, ki je državo vodil 30 let.
Sprva so se protesti začeli v Damasku. Zbralo se je manjše število ljudi, ki so jih varnostne sile razgnale. Protesti so se nato "preselili" na jug države, saj so bili prebivalci besni, da je policija aretirala 15 učencev, ki so po stavbah pisali pozive k padcu režima in uporu.
Protesti se zdaj širijo tudi v bližnja mesta, kot sta Jasem in Nava.
Številne aretacije aktivistov in intelektualcev
Oblasti so že začele z aretacijami aktivistov, v torek pa so v bližini prestolnice Damask aretirali opozicijskega pisatelja in nekdanjega političnega zapornika Louaija Huseina. Ta je pred aretacijo na svetovnem spletu objavil peticijo z zahtevo po svobodi izražanja in podpori protestnikom v Dari. Prijeli so tudi številne študente in novinarje.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.