Za medijsko pokrivanje dogodka na Brdu pri Kranju skrbi 422 akreditiranih novinarjev in fotoreporterjev. Poleg novinarskega središča so postavili še dodaten šotor, sicer pa so novinarji zaradi varnostnih zahtev tokrat prvič na Brdo lahko prispeli samo s posebnimi avtobusi iz Ljubljane ali z Brnika.
Novinarsko središče v kompleksu Brdo, ki je od kongresnega
centra oddaljeno okoli 200 metrov, je opremljeno z okoli 200 delovnimi
mesti z dostopom do interneta, 20 osebnimi računalniki, telefoni,
telefaksi, tiskalniki in fotokopirnimi stroji. Na voljo je tudi posebno
radijsko in televizijsko središče.
Drugačno kot običajno je bilo tudi kosilo za novinarje. Doslej so kosilo običajno postregli v bližnjem hotelu Kokra, kjer pa je prenočil ameriški predsednik Bush, zato so novinarjem tokrat postregli na trati med gradom Brdo in kongresnim središčem, in sicer po izbiri s telečjo obaro, kranjsko klobaso ali sirovimi štruklji. Gostitelji pa so med drugim točili tudi pivo.
Ameriški mediji o obisku Busha v Sloveniji
Ameriška radijska postaja WGBH, ki skupaj z BBC in Public Radio International objavlja mednarodne novice za okrog 300 radijskih postaj v ZDA, je v ponedeljek objavila mnenja štirih evropskih novinarjev o tokratnem obisku predsednika ZDA Georgea Busha v Evropi. Namestnica odgovornega urednika Slovenske tiskovne agencije (STA) Nadja Podobnik je za WGBH povedala, da se bo Bush v Sloveniji udeležil vrha EU-ZDA ter se sestal s predsednikom Danilom Türkom in premierjem Janezom Janšo, obravnavali pa bodo številna aktualna vprašanja, "med njimi Bližnji vzhod, Iran in podnebne spremembe". "Predsednik Bush ni eden najbolj popularnih ameriških predsednikov v Sloveniji in glede tega delimo občutek z drugimi Evropejci," pa je Podobnikova odgovorila na vprašanje o priljubljenosti ameriškega predsednika v Sloveniji.
Svoje mnenje so podali tudi novinarji in uredniki nemškega tednika Die Zeit Josef Joffe, francoskega časopisa Le Monde Natalie Nougayrede ter britanskega Independenta Colin Brown. Joffe meni, da gre za poslovilni obisk ameriškega predsednika v Evropi, vendar je dodal, da se dogaja "hudičevo" več kot le to. Joffe meni, da bo nemška kanclerka Angela Merkel pozvala Busha k zavezam glede zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in naj zapre taborišče za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi. Nougayredejeva je omenila, da Bush prihaja v Evropo, ko je v Italiji spet na oblasti Silvio Berlusconi, srečal pa se bo tudi s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in Merklovo, torej z voditelji, s katerimi ima skupne poglede na številna pomembna vprašanja. "Podoba Busheve administracije je v Evropi zelo zelo omadeževana. Zaradi mučenja, zaradi nagnjenosti k vojaškim rešitvam. Veliko pričakovanj in upanj je povezanih z nastopom nove ameriške administracije," je dejala. Namestnik političnega urednika pri Independentu Colin Brown pa je Busha imenoval kar za "mrtvega predsednika" in izrazil dvom, da se bo demonstracij proti njemu na stari celini tokrat udeležilo veliko ljudi.
Bush v ''majhni slikoviti državi''
Časopis Washington Post je danes objavil prispevek o obisku Busha v Sloveniji, "majhni slikoviti državi, ki uživa v statusu predsedujoče EU, in najuspešnejši državi, ki je nastala po nasilnem razpadu Jugoslavije konec 90. let". Washington Post piše, da Slovenija gosti vrh EU-ZDA, na katerem bodo govorili o iranskem jedrskem vprašanju in prepovedi uvoza ameriške perutnine, čeprav uradniki ne pričakujejo kakšnih novih trdnih dogovorov. Časopis omenja, da je bil Bush v Sloveniji že leta 2001, ko je dal znamenito izjavo, da je videl v dušo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ko sta se srečala na Brdu pri Kranju. Dve leti pred tem je na deset tisoč Slovencev stalo na dežju, da bi pozdravili tedanjega predsednika ZDA Billa Clintona.
Časnik še navaja, da je takšna mednarodna pozornost posledica dejstva, da je Slovenija postala trdnjava stabilnosti na sicer nemirnem Balkanu. Washington Post v članku tudi podaja informacijo, da je Slovenija prekrita z gozdovi in da je po vojni za osamosvojitev, v kateri je umrlo 70 ljudi, dosegla najvišji standard med svojimi srednjeevropskimi sosedami. "Nismo le zgodba o uspehu za nekdanjo Jugoslavijo, ampak tudi za vso Srednjo Evropo," je za časopis povedal slovenski veleposlanik v ZDA Samuel Žbogar. Washington Post med drugim še piše, da je Slovenija bolj homogena kot balkanske sosede na jugu, saj Slovenci, ki so zgodovinsko kristjani, predstavljajo več kot 80 odstotkov prebivalstva. Časopis navaja tudi, da se je Slovenija držala svojega jezika in kulture skozi okupacije in pretrese ter da je bila za razliko od balkanskih sosed del Habsburškega imperija in ima na splošno prozahodne poglede. "Slovenija je postala članica EU in zveze Nato leta 2004, vlada pa ji koalicija pod vodstvom premierja Janše, ki se bo srečal s predsednikom Bushem, kot tudi predsednik Türk."
Na koncu članka pa Washington Post omenja incident v zvezi z Nuklearno elektrarno Krško (NEK). Navaja, da je Slovenija izliv hladilne tekočine uvodoma prijavila kot testno vajo, za kar so uradniki v Ljubljani krivili napako v obrazcu. "Čeprav je EU najprej izdala opozorilo, pa so jedrski uradniki povedali, da ni bilo uhajanja sevanja ali varnostne grožnje. Pokvarjen ventil je bil zamenjan," piše Washington Post.
Ameriški mediji se sicer v ponedeljek niso preveč posvečali verjetno zadnjemu obisku Busha v Evropi pred iztekom drugega mandata januarja 2009. Ameriške televizije so se ukvarjale s predsedniško kampanjo, tiskani mediji pa so o Bushevi turneji objavili nekaj novic tiskovnih agencij, predvsem ameriške agencije AP. Časopis USA Today je objavil novico tiskovne agencije AP, ki za torek napoveduje vrh EU-ZDA v Sloveniji in navaja besede slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki potrjujejo dejstvo, da ameriška in evropska politika glede določenih vprašanj, kot so Irak, podnebne spremembe in predvsem pogledi na ameriško zunanjo politiko, nista bili harmonični. "Kot v vseh razmerjih, imata tudi EU in ZDA različne poglede," je glede na poročanje AP dejal Rupel pred Bushevim prihodom.
Prispevek napoveduje tudi srečanje Busha s slovenskim predsednikom Türkom in premierjem Janšo ter kasneje s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Javierjem Solano v gradu, ki ga je za oddih uporabljal pokojni jugoslovanski vodja Josip Broz Tito. Prispevek še navaja, da so Evropejci, tako kot Američani, Busha naveličani. "Mislim, da je sedaj pomembneje videti, ali bo njegov naslednik kaj spremenil. Bush, upam, ne more storiti več kaj slabega," je za AP dejala 42-letna Slovenka Sonja Virant. "Moje mnenje o njem? Negativno," pa je povedala 19-letna študentka Tina Sremec. AP prav tako navaja, da tokrat ni videti veliko ameriških zastav v pozdrav Bushu. "Ničesar ne čutim do njega. O njem sploh ne razmišljam," je na primer za AP povedal 29-letni Andrej Sit.
Beta o varnosti in kuharjih
Avstrijska tiskovna agencija APA je pisala tudi o predhodnem prihodu soproge ameriškega predsednika Laure Bush v Slovenijo. Na Brniku je pristala v nedeljo zvečer, prišla pa je iz Afganistana. Bush je prispel v ponedeljek zvečer, udeležil pa se bo vrha ZDA-EU, je še poročala APA.
O Bushevem obisku so poročale tudi AFP, Makfax, Beta, Mina, Tanjug. Beta je pisala o prihodu Busha v Slovenijo in izpostavila, da bodo v Sloveniji dva dni veljali najstrožji varnostni ukrepi, za katere bo skrbelo več tisoč ameriških in slovenskih pripadnikov varnostnih služb in vojske. V ločeni vesti je Beta poročala še, da bo v času obiska za predsednikove obede skrbelo 35 kuharjev. Tudi Hina je pisala o predhodnem prihodu Laure Bush v Slovenijo, pri čemer so izpostavili njen ponedeljkov sprehod po Ljubljani in nakupovanje. Busheva je kupila 12 kristalnih kozarcev steklarne Rogaška, sta poročali tako Hina kot Beta. Tanjug meni, da bi morali na torkovem vrhu EU-ZDA na Brdu pri Kranju na Busha nasloviti apel glede bližnjevzhodnega procesa oziroma obljube, da bo konec letošnjega leta oblikovana palestinska država. O tem sta pisali tudi AFP in Beta.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.