Tujina

Mrtvi na obeh straneh

Bagdad/Washington/Tokio, 20. 06. 2006 10.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Novi vodja Al Kaide v Iraku je ubil dva ameriška vojaka, ameriška vojska pa je ubila 13 iraških delavcev.

Po napadu na tržnici v Bagdadu
Po napadu na tržnici v Bagdadu FOTO: Reuters
V okolici nemirne Bakube so življenje izgubili še trije ljudje. Neznani napadalci so v Bahrazu, južno od Bakube, ubili nekega moškega in njegovo ženo, njuni hčerki pa ranili. V drugem napadu pa je nek moški življenje izgubil v eksploziji blizu njegovega doma, pri čemer je bil ranjen še en človek.

Novi vodja teroristične mreže Al Kaida v Iraku je ubil dva ameriška vojaka, ki sta bila ugrabljena minuli teden, je na svoji spletni strani sporočil Svet šure mudžahedinov, krovna organizacija petih iraških uporniških skupin pod okriljem Al Kaide. "Z božjim blagoslovom je Abu Hamza al Muhadžir izpolnil božjo sodbo in vojaka zaklal," piše v sporočilu. Trupli pogrešanih ameriških vojakov so po besedah ameriškega vojaškega predstavnika odkrili v ponedeljek na ulici v bližini Jusefije, kjer sta v petek tudi izginila.

Al Muhadžir je na čelu Al Kaide v Iraku nasledil Jordanca Abuja Musaba al Zarkavija, ki je bil ubit v ameriškem letalskem napadu pred dvema tednoma. "Imamo dobre novice za islamski narod, saj smo izpolnili božjo obsodbo in zaklali dva ujeta križarja," piše v sporočilu. Avtentičnosti sporočila še niso potrdili, bilo pa je objavljeno na spletni strani, na kateri islamski uporniki pogosto objavljajo svoja sporočila.

Zaporniki, ki so jih ameriške sile spustile na prostost, zapuščajo ječo.
Zaporniki, ki so jih ameriške sile spustile na prostost, zapuščajo ječo. FOTO: Reuters

Ameriška vojska ubila 13 iraških delavcev

V eksploziji bombe na trgu Haradž v središču Bagdada so življenje izgubili štirje ljudje, še 18 je bilo ranjenih. Tudi v Basri je prišlo do eksplozije, v bližini doma za ostarele se je namreč razstrelil samomorilski napadalec, pri tem pa sta življenje izgubili dve ženski. Še štirje ljudje so bili ranjeni.

Ameriška vojska pa je v nočnem napadu ubila 13 Iračanov, ki delajo na perutninskih farmah v vasi blizu Bakube, so sporočili predstavnik policije in predstavniki organizacij za zaščito človekovih pravic. Po besedah neimenovanega policista so bili še štirje delavci ranjeni, 10 ljudi pa so aretirali.

Delavci so spali na poljih vasi Bušahin, okoli 90 kilometrov severovzhodno od Bagdada, ko je prišlo do napada, je še dejal policist. Njegove navedbe je podprl tudi predstavnik organizacije za zaščito človekovih pravic v Bakubi, Hadi al Azavi. Tudi glavna bolnišnica v Bakubi je potrdila, da so sprejeli 13 trupel.

Iraške varnostne sile bodo v več provincah na jugu države v prihodnjih mesecih od britanskih vojaških sil prevzele nadzor nad varnostnimi zadevami, je povedal iraški zunanji minister Hošjar Zebari.

Kmet z območja, kjer je prišlo do napada, je dejal, da sta bila dva od njegovih bratov ubita v napadu, očeta in še enega brata pa so aretirale ameriške sile. Neimenovani predstavnik ameriške vojske v Bagdadu je sicer priznal, da je prišlo do incidenta na tistem območju, vendar pa ni želel podati podrobnosti o dogodku, temveč je le dejal, da so napadi del še vedno trajajoče kampanje proti teroristični mreži Al Kaida v Iraku.

Trije ameriški vojaki obtoženi umora treh Iračanov

Medtem je ameriška vojska v Iraku sporočila, da so proti trem članom 3. brigade 101. padalske divizije vložili obtožnico zaradi umora treh Iračanov v času operacije blizu prekopa Tar Tar nedaleč od mesta Tikrit 9. maja letos. "Bliskovita" vložitev obtožnice sproža ugibanja, da je ameriška vojska vzela dosedanje obtožbe o zlorabah, mučenjih in umorih zares in da jim je odločena stopiti na rep.

Japonska je odredila umik svojih 600 vojakov iz Iraka in tako končala svojo prvo vojaško misijo po drugi svetovni vojni v neki državi, kjer še trajajo spopadi. "Po natančnem posvetu z ZDA, večnacionalnimi silami, Veliko Britanijo in Avstralijo sem se za to odločil, ker sem presodil, da je humanitarna misija dosegla cilj v regiji," je dejal japonski premier Džuničiro Koizumi.

Novico o obtožnicah je kopenska vojska ZDA sporočila v iraškem Tikritu. Obtožen je podčastnik Raymond Girouard in dva navadna vojaka William Hunsaker ter Corey Clagett. Obtožnica jih bremeni umora, poskusa umora, groženj, zarote ter oviranja preiskave. Omenjena trojica naj bi pokončala tri Iračane, ki so bili med operacijo zajeti in jim predani v nadzor. Najprej naj bi jih nagnali v beg, potem pa jih ustrelili "med poskusom pobega".

Uvodno preiskavo je nemudoma sprožil poveljnik brigade, kazenska preiskava pa se je začela 17. maja in še traja. Vsi trije obtoženci so trenutno za zapahi v Kuvajtu in čakajo na zaslišanje pred veliko poroto, ki bo odločila ali je na voljo dovolj dokazov za vojaško sodišče. Vsem trem grozi tudi smrtna kazen, če jim bodo dokazali naklepni umor. Vsi trije naj bi tudi grozili sovojaku Bradleyju Masonu, ki je bil priča zločina, naj ne črhne niti besedice, če ne ga bodo ubili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.