Vrnitev ubitega pilota Rusiji je v nedeljo napovedal turški premier Ahmet Davutoglu, potem ko so ga Turki v soboto zvečer prevzeli na sirski meji.
Drugi pilot sestreljenega letala je preživel in je že nazaj v Rusiji. Je pa bil pri reševanju pilotov ubit še 29-letni ruski marinec, ko so sirski uporniki na območju zadeli helikopter z reševalno ekipo.
Turčija trdi, da je rusko letalo, ki je bilo na misiji proti islamskim skrajnežem v Siriji, sestrelila, ker je kršilo njen zračni prostor in se ni odzivalo na opozorila, kar pa Moskva odločno zanika.
Odnosi med državama so se močno zaostrili, ruski predsednik Vladimir Putin pa je v soboto kot povračilni ukrep podpisal odlok o uvedbi gospodarskih sankcij proti Turčiji.
Turčija samo lani kršila grški zračni prostor 2.244 krat
Kršitve zračnega prostora so postale vse bolj pogoste v zadnjih letih, predvsem med zaveznicami Nata in Rusije, te pa so bile predvsem mirne in rutinske, kar pa bi se lahko v luči torkovih dogodkov spremenilo.
Zanimivo je, da je že desetletja kršenje zračnega prostora stalnica med dvema članicama Nato, Grčijo in Turčijo. Državi se prepirata glede suverenosti otokov v Egejskem morju, kot tudi glede razmejitve teritorialnih voda in nacionalnega zračnega prostora. Prav slednje je povzročilo številne spopade zračnih sil med državama.
Medtem ko se je Grčija zadnja leta borila s finančnimi težavami, je Turčija povečala kršitve grškega zračnega prostora v Egejskem morju. Leta 2014 je kar 2.244 krat kršila njihov zračni prostor, in do konca oktobra letos že 1.443 krat, je sporočila grška vojska.
You will find more statistics at Statista
Putin se z Erdoganom ne želi srečati
Ruski predsednik Vladimir Putin se ob robu podnebne konference v Parizu ne bo sestal z ruskim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom, so danes sporočili v Kremlju. K srečanju je Putina pozval Erdogan, na njem pa naj bi predsednika poskušala umiriti napetosti.
A po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova, ruska stran "ne načrtuje nobenega srečanja z Erdoganom". Prav tako na Putinovem urniku po besedah Peskova ni nobenih drugih stikov s turškim kolegom, kot bi bil na primer telefonski pogovor.
Erdogan je po torkovi sestrelitvi letala skušal že dvakrat po telefonu govoriti s Putinom, obakrat neuspešno. Poleg tega mu je predlagal srečanje ob robu današnjega podnebnega vrha v Parizu, ki se ga bosta oba udeležila. A kot se je že pred dnevi izrazil Putinov pomočnik Jurij Ušakov, ruski predsednik na sporočila ne odgovarja, saj na turški strani "ne vidi pripravljenosti na opravičilo".
"Razmislite o sankcijah ..."
Turški premier Ahmet Davutoglu je Moskvo danes pozval, naj razmisli o gospodarskih sankcijah, ki jih je po sestrelitvi letala minuli torek uvedla proti Turčiji. Obenem je Davutoglu, ki se je sestal z generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom, ponovil, da se Ankara za sestrelitev ruskega letala ne bo opravičila.
"Upamo, da bo Turčija ponovno razmislila o teh odzivih, tek ukrepih, ki bodo škodili interesom obojih," je novinarjem ob obisku na sedežu Nata v Bruslju dejal turški premier.
Obenem je vztrajal, da "se noben turški premier ali predsednik ali organ ne bo opravičil, ker smo izpolnili svojo dolžnost", in tako ponovil stališče, pri katerem vztraja turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.
"Naša vojska je s tem, ko je zaščitila naš zračni prostor, opravljala svoje delo. Naš zračni prostor in naša meja sta vprašanje nacionalne varnosti, a za nas še bolj dostojanstva," je še nadaljeval Davutoglu. Kot je sicer ponovil, je Ankara "pripravljena govoriti" z Moskvo s ciljem preprečiti podobne incidente v prihodnje.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v soboto podpisal odlok o uvedbi sankcij proti Turčiji, med katerimi so prepoved uvoza nekaterih dobrin iz Turčije, zaposlovanja turških državljanov, čarterske polete med državama in prodajo turističnih aranžmajev v Turčiji ter odpravlja brezvizumski režim med državama.
Uvedbo sankcij je Davutoglu kritiziral kot neskladno s stališčem Moskve v preteklosti, saj je ta ostro kritizirala sankcije, ki jih je zaradi ukrajinske krize proti njej uvedel Zahod. Očital ji je "protislovno" ravnanje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Poudaril sicer je, da Turčija ne namerava nadalje zaostrovati odnosov med državama, in ocenil, da "gospodarski odnosi temeljijo na vzajemnem interesu". Ruske državljane je obenem pozval, naj še naprej kot turisti obiskujejo njegovo državo.
Stoltenberg je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da ima Turčija sicer res vso pravico braniti svoj zračni prostor, a da je treba zdaj predvsem preprečiti vsako nadaljnje zaostrovanje - medtem ko skušajo zaveznice oblikovati skupno fronto proti Islamski državi (IS) v Siriji in Iraku, po možnosti tudi skupaj s Sirijo.
"Pozdravljam prizadevanja Turčije, da vzpostavi stike z Rusijo s ciljem deeskalacije (...) Pomembno je ostati miren," je še poudaril.
KOMENTARJI (370)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.